12. évkönyvét jelentette meg a Tatai Helytörténeti Egyesület

Március 28-án a Német Nemzetiségi Múzeumban rendezte éves közgyűlését a Tatai Helytörténeti Egyesület.

A 24 éve működő civil szervezet elsősorban Tata helytörténetének kutatásával, helyi értékeink védelmével, széles körű megismertetésével, kulturális és közművelődési tevékenységekkel foglalkozik. A Tatai Helytörténeti Egyesület évről-évre szervez előadásokat, ismeretterjesztő programokat, kiállításokat, kezdeményezéseinek köszönhető számos könyv megjelenése és emléktábla avatása, emellett az egyesület együttműködik a Kuny Domokos Múzeummal, iskolákkal, intézményekkel is.

A márciusi eseményen Michl József polgármester köszöntötte a közösség tagjait, majd dr. Kis Tiborné foglalta össze az elmúlt év munkáját. Az egyesület elnökasszonya hangsúlyozta, legfontosabb tevékenységük, hogy Tata értékeinek megbecsüléséért, megőrzéséért dolgozzanak, és emléket állítsanak azoknak, akik sokat tettek városunkért.

Az egyesület kétévente megjelentet egy beszámoló kiadványt, amelyben összegzik az előző két esztendőben végzett munkát. A március 28-i közgyűlésen Stegmayer Máté, a Kuny Domokos Múzeum történésze, az egyesület vezetőségének tagja mutatta be az „Örökségünk, a múltunk” címet viselő 2025-ös évkönyvet, amely dr. Kis Tiborné és Stegmayer Máté szerkesztésében összegzi a 2023-as és 2024-es eseményeket, programokat, megvalósult terveket. Az évfordulós megemlékezések sorában a kiadvány többek között feleleveníti a 30 éves Petre Cukrászda-Kávéház, valamint a 280 éves Kapucinus Templom, és a 800 éves Ferences Rend történetét, illetve Strobel Árpád életútját. Az egyesületi életet összefoglaló fejezetben helyet kapott a Baji Német Nemzetiségi Hagyományőrző Egyesület bemutatkozása és egy írás Tata-Tóváros nyomdáiról. A kiállításokról szóló alfejezetben megtalálható a Református Gimnázium MIND Galériájában megrendezett Barcsa Pál tárlat, B. Pető Mária ikonfestő a Piarista Rendházban bemutatott kiállítása, valamint a tavalyi, Tatai látképek címet viselő képválogatás olyan művészek munkáival, akik emlékezetes önálló kiállításokon mutatkoztak be a MIND Galériában az elmúlt évek során. Az évkönyv, végül az egyesületi kirándulásokról ad képet az olvasóknak.

A Tatai Helytörténeti Egyesület tagságára 2025-ben is aktív esztendő vár. Pár nappal ezelőtt szervezték meg a térségünk második világháborús eseményeivel foglalkozó „Fronthatás” című konferenciát, amit április 3-án Sulyok Teréz képzőművész kiállítása követ. Emellett tervezik Szigetvári Krisztina grafikusművész kiállításának megrendezését, évfordulós kirándulásokat, illetve megemlékezést a 140 éve épült tatai Városházáról, valamint arról, hogy az Öreg-tó partján 20 éve állíttatták fel Mikoviny Sámuel mellszobrát. Az egyesület jövőre ünnepli fennállásának 25. évfordulóját.