22 napirendi pontot tárgyaltak a képviselők novemberi ülésükön
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete november 27-én ülésezett a Városháza dísztermében, ahol ezúttal 22 napirendi pontban egyeztettek.
Az ülésen először szavaztak a lejárt határidejű képviselő-testületi határozatok végrehajtásáról, valamint a két ülés között történt fontosabb eseményekről szóló beszámolóról, majd ezt követte az önkormányzat 2024-es költségvetési rendeletének módosítása. A témáról az esemény utáni sajtótájékoztatóján Michl József polgármester elmondta: – Önkormányzatunk éves költségvetésének módosítását a törvényi előírás szerint legalább négy alkalommal meg kell tennünk. Ez a mai, a harmadik volt, a következő módosításra pedig jövő év februárjában kerülhet majd sor, amikor már előkészítjük a májusi beszámolót, mellyel lezárjuk a 2024-es költségvetést. A 2025-ös büdzsét várhatóan csak februárban fogjuk tudni tárgyalni, mivel az országgyűlés december 20-án fog szavazni a 2025-ös költségvetésről, s az abban lévő számok érintenek minket. A mostani módosítással kapcsolatban nagyon szépen köszönöm, hogy a képviselő-testület többséggel támogatta az előterjesztést. A munkánk során egyrészt fejlesztéseket tervezünk, másrészt kidolgozzuk, hogyan finanszírozzuk a város működését, üzemeltetését, s ezeknek a kiadásoknak az év közbeni mozgásait kell a módosításokkal elfogadni. Ez egy különleges év, hiszen a 2024-es költségvetést még az előző testület alkotta, miközben az új, jelenlegi testületnek kell a módosításokat elfogadnia, ezért is köszönöm képviselőtársaimnak a komoly vitákat, a beszélgetéseket és végül azt, hogy elfogadták a módosítást, hiszen most ezzel biztosított lett ennek az esztendőnek a stabil befejezése.
A Városházán a hónap utolsó szerdáján a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal létrehozására és fenntartására vonatkozó együttműködési megállapodás felülvizsgálatára is sor került. A Tatai Közös Önkormányzati Hivatalt 2013. március 1-vel hozta létre Tata, valamint Dunaalmás, Dunaszentmiklós és Neszmély községek önkormányzata. A közös hivatal mindhárom községben állandó kirendeltséget működtet. Az elmúlt 11 év során a megállapodás több alkalommal módosult, jellemzően a szervezeti egységekre, illetve a létszámokra vonatkozóan. A helyi testületek a közelmúltban újra megtárgyalták az együttműködést, melyet folytatni kívánnak, így a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal működése a következő években is biztosított.
Városfejlesztési és üzemeltetési témában a képviselők egyeztettek a helyi parkolási rendszerrel kapcsolatosan, valamint döntéseket hoztak a Volánbusz Zrt.-hez kötődően. A Volánbusz aktuális beszámolójában többek között szerepel a 2024. évi veszteségtérítés témája és az utasszámlálások tapasztalatai, emellett a közlekedési vállalat az elektromos autóbuszok beszerzéséről is tájékoztatást adott. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. a közösségi közlekedés megújítását és a károsanyag-kibocsátás csökkentését célzó Zöld Busz Program keretében egyedi támogatási kérelem benyújtását tette lehetővé a Volánbusz számára környezetkímélő, károsanyagkibocsátás-mentes, elektromos meghajtású járművek beszerzésére, és a kapcsolódó töltő-infrastruktúra kiépítésére 25 ezer fő alatti városok helyi közlekedésében. Az autóbuszbeszerzésre vonatkozó támogatási kérelem pozitív elbírálásban részesült, s ennek köszönhetően több vidéki városban, így Tatán is új elektromos buszok állhatnak forgalomba. Tata helyi járati közlekedését az autóbuszpark megújítását követően 6 db Ikarus 120e típusú alacsonypadlós, kerekesszék szállítására alkalmas autóbusz fogja ellátni, a járművek beérkezése 2025-ben várható, és függ a töltőinfrastruktúra kialakításának ütemezésétől.
A humánszolgáltatáshoz kapcsolódó előterjesztések sorában szerepelt az a tájékoztató, mely a Tatai-járás aktuális munkaerőpiaci helyzetét mutatja be. A Tatai Járási Hivatal 2024 első tíz hónapjára vonatkozó beszámolójából többek között kiderül, hogy járásunk lakossága 39.903 fő (2023.01.01., forrás: KSH), mely az elmúlt évekhez képest nagyságrendileg nem mutat eltérést. A lakónépességen belül a munkavállalási korú népesség 25.401 fő (2022.01.01., forrás: KSH) volt (64%), mely arányában gyakorlatilag megegyezik az előző évek hasonló adataival. Idén a térség munkaerőpiaci folyamatait jelentős új külső körülmény nem befolyásolta, így a munkanélküliségi adatok is viszonylag egyenletesen alakultak, erre leginkább a szokásos szezonális mozgások voltak hatással. 2024 október végén a helyi Foglalkoztatási Osztály nyilvántartásában 578 álláskereső szerepelt, ez 2,27 %-os relatív munkanélküliségi mutatót eredményez (az országos adat 3,6 %). Egy évvel korább 650 fő volt a nyilvántartásban, az idei adat tehát további csökkenést mutat. A tapasztalatok szerint azoknak az új ügyfeleknek, akik álláskeresővé válásuk előtt hosszabb munkaviszonyt szereztek, jellemzően rövidebb időn belül sikerül önállóan, vagy a hivatal közreműködésével új munkahelyet találni. 2024-ben az álláskeresők átlagos nyilvántartásban töltött ideje járásunkban 10,4 nap, amely vármegyei szinten is az egyik legkedvezőbb járási adat, az országos mutatót (15,8 nap) pedig nagyságrenddel megelőzi. Ez arra utal, hogy főként a frissen nyilvántartásba kerülő álláskeresők keresnek és találnak is új munkahelyet térségünkben.
Az ülésen egyeztettek tagok delegálásáról a tatai köznevelési intézmények intézményi tanácsába, illetve döntöttek a Közgyűjteményi Tanácsadó Testület működéséről. Ezt követően két napirendi pont érintette a Tatai Televízió Közalapítványt, mellyel kapcsolatban Michl József úgy nyilatkozott: – A Tatai Televízió rendszeresen nyújt be pályázatokat rezsitámogatásra, műszaki fejlesztésekre és műsorstruktúrájának működtetésére, most pedig archiválási feladatokra szeretne pályázati támogatást elnyeri, melyhez az önerőt biztosítja az önkormányzatunk. A másik döntésünk arról szól, hogy módosítjuk a város és a televízió közötti kommunikációs megállapodást. Ennek értelmében a jövőben, a képviselő-testületi ülések élő közvetítésének felvételét, az üléseket követő naptól a televízió YouTube csatornáján visszanézhetik, illetve megnézhetik az érdeklődők.
A novemberi ülésen meghatározták az önkormányzat jövő évi ellenőrzési tervét, és szavaztak a helyi adókról szóló beszámolóról. Utóbbiból kiderül, hogy az idei adóévet tekintve összességében elmondható: az adó és a kapcsolódó egyéb bevételek a tárgyévben tovább növekedtek és kedvezően alakultak. A 2024. október 31-ig befolyt bevétel az eredeti előirányzat 103,95 %-át teszi ki, ami a tervezett bevétel túlteljesülését jelenti. A 2024. évi költségvetés májusi módosításakor megemelt, módosított előirányzat is már 95,85 %-ban teljesült, és az előzetes számítások alapján összességében az előirányzott 3 845 684 373 forint bevétel teljesülni fog. A bevételek kedvező alakulására hatással vannak a 2022-ben megkezdett, és azóta tovább folytatott nagyfokú ellenőrzések, melyek során 2024. január 1-től október 31-ig összesen 224 765 759 forint építmény-, telek-, idegenforgalmi és helyi iparűzési adó, valamint késedelmi pótlék és bírság előírása történt meg. A beszámolóban olvasható, hogy az adóbevétel növelése azért is fontos, mert ebben az évben az előző évi 62 619 Ft/főről 76 587 Ft/főre nőtt az adóerőképességünk, ezért a fizetendő szolidaritási hozzájárulás a 2023-as évi 487 134 870 forintról 2024-ben 678 171 909 forintra nőtt. Michl József a téma kapcsán sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: – Hálás köszönet a tataiaknak az adóbefizetéseikért. Köszönet a cégeknek, vállalkozásoknak, városunkban nagyságrendileg 5000 vállalkozás működik, közülük 3 ezerrel van aktív kapcsolata a hivatalnak, és körülbelül 100 cég adja az adóbefizetések túlnyomó hányadát. A tatai magánszemélyek által befizetett összeg, az összes adóbefizetés 10%-a alatt van, de természetesen ezt is nagyon köszönjük, hiszen az a jó, ha mindenki részt vesz abban, hogy élethelyzete, vagyona, tevékenysége, lehetőségei alapján befizesse az adóját, melyből számos többletet tudunk finanszírozni. A városvezető hozzátette: – Az adó fizetése mindenki számára önkéntes bevalláson alapul. Kötelező fizetni, de a bevallást mindenkinek magának kell megtennie.
November 27-én a képviselők zárt ülés keretében tárgyaltak egy előterjesztést pályázatokkal összefüggő közbeszerzési eljárásokról. Tata polgármestere tájékoztatott arról, hogy négy pályázattal kapcsolatban írnak ki közbeszerzést, így indulhat többek között a II. János Pál tér csapadékvíz elvezetésének megvalósítása, és remélhetőleg hamarosan a Kertvárosi Óvoda építése is.
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete decemberben újra ülésezik, s az év utolsó hónapjában közmeghallgatást is tart majd. A november 27-i ülés televíziós felvételét november 28-tól teljes terjedelmében megnézhetik az érdeklődők a Tatai Televízió videómegosztó csatornáján: https://www.youtube.com/@tataitelevizio