35 napirendi pontban egyeztettek március végén a képviselők

Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete március 26-án tartotta soros ülését a Városházán, a képviselők ezúttal 35 napirendi pontban egyeztettek.

Az ülés a képviselő-testület ciklusra szóló gazdasági programjának megvitatásával kezdődött. A téma eredetileg a 26. napirendi pontként szerepelt, de a képviselők kérték annak az ülés elején való tárgyalását. Michl József polgármester sajtótájékoztatóján elmondta: – Ezt a programot minden ciklus elején el kell készíteni, s mi úgy szoktuk megfogalmazni, hogy beledolgozzuk mindazt, amit a testületbe bekerült pártok, képviselők, képviselőcsoportok javasolnak gazdasági témákban. Ennek lehet részletesebb variációját is kidolgozni, amire Könyves Gusztáv képviselő javaslatot is tett, kérve a program átdolgozását, azonban mivel ezt két nappal az ülés előtt küldte meg én azt ajánlottam, hogy az előterjesztést fogadjuk most el eredeti formájában, és a következő hónapok során készítsünk egy újabb változatot. Ez az ötletem nem kapott támogatást, így a ciklusra szóló gazdasági programot nem fogadta el a képviselő-testület.

A Városházán több rendeletmódosításról is szavaztak március utolsó szerdáján, így például a közterület-használat helyi szabályozásával, illetve a hivatali helyiségen kívüli, valamint a hivatali munkaidőn kívül történő házasságkötés díjaival kapcsolatban. Tata kedvelt esküvői helyszín, amelyet gyakran választanak nem itt élő párok is. Nemcsak a külső helyszínek, főleg az Öreg-tó és a Cseke-tó környezete, de a Városháza díszterme is népszerű a házasulók körében: 2024-ben 304 pár mondta ki Tatán az igent, 168 esetben a Városházán, 136 alkalommal pedig külső helyszínen. Az önkormányzat 2019. január elsejétől ingyenessé tette a házasságkötést a tataiak számára. Ez egyaránt vonatkozik azokra a párokra, akik a Városháza épületében, vagy azon kívül, illetve hivatali időben vagy azon túl tartják az esküvőjüket. Az elmúlt esztendőben 131 házasuló pár legalább egyik tagja bejelentett tatai lakóhellyel, illetve tartózkodási hellyel rendelkezett, esetükben díjmentes volt a házasságkötés, 173 párt, akik egyike sem volt tatai, ez azonban nem illetett meg. Számukra a fizetendő térítési díj a hivatali munkaidőn kívül a Városházán tartott szertartás esetében 15 000 forint, munkaidőn kívül, külső helyszínen pedig 40 000 forint volt. Az elmúlt években történt áremelkedések miatt lezajlott a jelenlegi díjak felülvizsgálata, s az ennek nyomán elfogadott módosítás szerint a jövőben a hivatali munkaidőn kívüli házasságkötésért és a bejegyezett élettársi kapcsolat létesítéséért fizetendő díj 15.000 forintról 30.000 forint/alkalomra, míg a hivatali helyiségen kívüli házasságkötésért és a bejegyezett élettársi kapcsolat létesítéséért fizetendő díj 25.000 -ről 50.000 forint/alkalomra emelkedik a nem tatai pároknak.

A napirendek sorában az Esterházy Miksa „Viator” sportösztöndíjról szóló rendelet módosítása is szerepelt. A képviselő testület 2015. márciusában alkotta meg a sportolók ösztöndíjáról szóló rendeletét, melynek célja, hogy támogatást nyújtson a tatai sportegyesületekben sportoló vagy tatai sportegyesületből induló fiatalok számára, akik válogatott kerettagként nemzetközi rangadókon vesznek részt. 2018-ban az ösztöndíj az Esterházy Miksa „Viator” Sportösztöndíj nevet kapta. A támogatást 2015-ben és 2016-ban 4-en, 2017-ben 5-en, 2018-ban 6-an, 2019-től évente 5-en, 2024-ben pedig 6-an nyerték el. 2015 és 2023 között az ösztöndíj havi 40 000 forintot jelentett 12 hónapon át. Ezt az összeget a város 2023. decemberében megemelte oly módon, hogy a 18 év alatti sportolók esetében havi 50 000, a 18 év felettiek esetében pedig havi 150 000 forint legyen. A pályázat kiírása a korábbi években januárban történt, de mivel idén az önkormányzat januárban és február még nem rendelkezett elfogadott költségvetéssel, ezért az ösztöndíj pályázati kiírását most módosítani kellett a beadási határidőt illetően.

A képviselők márciusi ülésükön első olvasatban tárgyalták a természetvédelem helyi szabályairól szóló rendelet-tervezetet, melyről Tata polgármestere úgy nyilatkozott: – Egy több mint 10 évvel ezelőtt elfogadott rendeletünkről van szó, amelynek a Kormányhivatal felkérésére most elkészítettük a felülvizsgálatát és a frissített változatát. Ez egy nagyon komoly, hosszú munka volt, ami számos egyeztetést kívánt, és kaptunk hozzá módosító javaslatokat is, melyeknek nagy részét bedolgoztuk, a képviselő testület pedig elfogadta. Így az anyag mehet a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósághoz, illetve a Kormányhivatalhoz jóváhagyásra, majd ezt követően tudjuk véglegesíteni.

A képviselők a Tatai Városgazda Nonprofit Kft.-vel megkötött közhasznúsági megállapodás módosításáról, a városüzemeltetési cég autóvásárlási kérelméről és 2024-es ingatlankezelési tevékenységéről, valamint a Tatai Rend-ház Nonprofit Kft. és a Tatai Városkapu Közhasznú Zrt. 2025-ös közművelődési, munka és szolgáltatási tervéről is egyeztettek, ezt követően pedig a Fényes-fürdőn lévő épület felújításáról és a szauna jövőbeni hasznosításáról voksoltak. A testület jóváhagyta a Városkapu Zrt. kérését, így a cég szerződést köthet a szauna üzemeltetésére kiírt pályázat nyertesével, amely pályázatában felújítási munkák elvégzését is vállalta.

Vagyongazdálkodási témák sorában a képviselők tárgyaltak egyes önkormányzati tulajdonú ingatlanok jövőbeni hasznosításáról, melyről Michl József sajtótájékoztatóján elmondta: – A költségvetésünkben több olyan ingatlan, fejlesztési terület szerepel, amelyeket az önkormányzat idén értékesíteni kíván.  Ilyen az Újhegyben, a bölcsőde mellett egy közel 9 ezer négyzetméteres terület, amelyen 20 családi ház építhető meg. Ennek a pályázati kiírását módosítottuk most például azzal, hogy nem három, hanem öt éven belül kell beépíteni a telkeket, így talán nagyobb eséllyel fogunk találni oda beruházót. A másik ilyen terület a Fényes fasoron található önkormányzati ingatlan, ahol kétfajta beruházási lehetőséget vizsgáltunk meg korábban. Az egyik egy intézményi fejlesztés lehet, ahol egy akár 250 férőhelyes idősotthon is létesülhetne, amire egyébként jelentős igény van Tatán és térségünkben. Ez egy emelt szintű idősotthonként is megépülhetne, ami azt jelentené, hogy önálló kis lakrészeket alakítanának ki az idősek számára. Emellett a Fényesen a másik ingatlanunk családi házak és társasházak építésére alkalmas terület, melynek pályázati kiírását módosítjuk, a jelenlegi kiírást visszavontuk, és hamarosan egy újabb változatot fogunk majd kiírni.

A humánszolgáltatáshoz kapcsolódó előterjesztések között szerepelt a Kincseskert Óvodával kapcsolatos döntések meghozatala. Miután az óvoda jelenlegi vezetője, Görözdiné Vojnits Klára 2025. augusztus 15-től nem szeretné tovább vezetni az intézményt, ezért pályázatot kell kiírni az óvodavezetői feladatok ellátására. Szintén a humán témák sorában szavaztak a Városházán a közművelődési alapszolgáltatásokat végző szervezetek ez évi szolgáltatási terveinek jóváhagyásáról, a szociális ellátást biztosító helyi intézmények tavalyi tevékenységeiről szóló beszámolókról, valamint a tatai egészségügyi alapellátás helyzetét, illetve a Tatai Egészségügyi Alapellátó Intézmény tevékenységét összefoglaló tájékoztatókról.

A beszámolók sorában március 26-án a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal 2024. évi tevékenységének összegzése is helyet kapott, mely részletesen bemutatja a hivatal működését és az azzal kapcsolatos elmúlt évi adatokat. Az előterjesztésből többek között kiderül, hogy tavaly a Városházán 82 796 db ügyiratot iktattak. A hivatal által intézett ügyek száma az elmúlt években egyébként csökkent, ami annak is köszönhető, hogy évről évre több hatáskört vonnak el az önkormányzatoktól és telepítenek a központi igazgatáshoz, például 2020. márciusában az építéshatósági, 2021. júliusában a hulladékgazdálkodási hatósági feladatok kerültek át a vármegyei kormányhivatalhoz. 2024. június 9-én került sor a helyi önkormányzati képviselők és a polgármester, a nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint az Európai Parlament tagjainak választására. A választás kitűzését követően a napi munkavégzés mellett végezte a hivatal a választási feladatokat Tata, Dunaalmás, Dunaszentmiklós és Neszmély összesen 29 szavazókörében. A Helyi Választási Iroda kiemelt feladata volt a Helyi Választási Bizottság üléseinek előkészítése. 2024-ben városunk választási bizottsága 15 alkalommal ülésezett, 27 napirendi pontot tárgyalt és 111 határozatot hozott. Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2024. január 1. és december 31. között 17 alkalommal ülésezett, 240 napirendi pontot tárgyalt, melyekhez 266 előterjesztés készült. A testület a döntéshozatalhoz kapcsolódó feladatait 19 rendelet megalkotásával és 435 határozattal zárta.

A márciusi ülés témáinak sorában több tájékoztató is szerepelt, így például a Tatán működő közműszolgáltatók idei fejlesztési terveiről, az Európai Uniós pályázatokról és a Magyar Kormány által biztosított támogatásokról, valamint a felszín alatti és felszíni vizek aktuális állapotáról. Emellett egyeztettek Könyves Gusztáv képviselő előterjesztéséről is, melynek tárgya a Fáklya utcai önkormányzati telek hasznosítására vonatkozó pályázati kiírás előkészítése, és egy részletes fejlesztési koncepciót tartalmaz, mellyel április ülésükön ismét foglalkoznak majd a képviselők.

Az ülést a Tatai Televízió élőben közvetítette, a felvételt az érdeklődők teljes terjedelmében megnézhetik a Tatai Televízió videómegosztó csatornáján: https://www.youtube.com/@tataitelevizio