85 éve alapították a Tatai Népfőiskolát
A Tatai Népfőiskola (1940-1944) megalapításának 85. évfordulója alkalmából szervezett ünnepi megemlékezést a Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság az Erzsébet királyné téren, az egykori Malom Szálló falán lévő emléktáblánál.
A Tatai Népfőiskola 1940. január 7-én kezdte meg működését Magyary Zoltán segítségével. A népfőiskola célja a fiatalok ismereteinek bővítése, szellemi fejlődésük, tájékozottságuk elősegítése volt. Az utolsó tanfolyamok már a Hangya Szövetkezet keretei között működtek, ennek köszönhetően önálló épületet is kaptak az Újhegyi út 9. alatt.
Magyary Zoltán ösztökélésére, Márkus Jenő tiszteletes javaslatára 1940 januárjában Benda Kálmán vezetésével kezdődött el a tanfolyami képzési rendszer Tatán. A Tatai Népfőiskola volt az ország első, nem egyházi szervezésű népfőiskolája, mely 1944-ig működött. A legtöbb tanfolyam a Kamalduli házban zajlott, az első azonban az Erzsébet téren, a mai Arnold Hotel helyén. A Tatai Népfőiskola kiemelt szerepet töltött be a korszak széleskörűen elterjedt népfőiskolái között, az országos hírű szakemberek és a piarista tanárok előadásainak, valamint a népi írók közreműködésének köszönhetően.
A Magyary Zoltán Népfőiskolai Társaság idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. Az egykori Tatai Népfőiskola nyomdokaiban járó, Magyary Zoltán szellemi örökségét őrző közösség tavaly decemberben Benda Kálmánra emlékezett egy konferencia megszervezésével, s az előttünk álló esztendőben a jubileum alkalmából számos érdekes programmal várja majd az érdeklődőket.