A tájépítészet és a kertörökség nemzetközi szakértői tettek látogatást a tatai Angolkertben
Fertődön rendezték meg a IV. Mőcsényi Mihály Kerttörténeti és Kertművészeti Konferenciát és Műhelyt, melyen a Magyar Kertörökség Alapítvány felkérésére Rigó Balázs, Tata alpolgármestere is részt vett. A nemzetközi esemény szakértői október 7-én városunkba is ellátogattak, hogy megtekintsék az Angolkertet.
Az október 5-én és 6-án lezajlott szakmai találkozó témája idén a „Kertörökség és a víz elem” volt. A fertődi Esterházy-kastélyban a tájépítészet és a kertörökség nemzetközi kiválóságai osztották meg a témában szerzett tapasztalataikat, többek között Dr. EL-Saady Badawy, a Kairói Egyetem dísznövénykertészet és kerttervezés professzora, Giorgio Galletti, a Firenzei Egyetem kerttörténész professzora, Daniella Malnar, a Versailles-i kastély szökőkút-szolgálatának örökségvédelmi információs rendszerének fejlesztési felelőse és Fekete Albert, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet igazgatója.
A Magyar Kertörökség Alapítvány, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont illetve a Magyar Tájépítészek Szövetsége fő szervezésében megvalósult konferencián Rigó Balázs „Ékességét kivált gazdag vízi útjai adják – A tatai Angolkert vizei egykor és ma” címmel tartott előadást. Városunk alpolgármestere az Angolkert vízrendszerének kialakulását mutatta be, kiemelve az 1945 utáni időszakot, amikor a források elapadtak, valamint a 2000 utáni időszakot, amikor megkezdődött a forrásvizek visszatérése. Rigó Balázs elmondta: – A legtöbb előadás témáját a vizek hiánya adta, a különféle klimatikus és földrajzi helyzetű országokban kialakult problémák és megoldásaik a vízhiány okozta megváltozott körülmények között, illetve a kertek alkalmazkodása ehhez a helyzethez. Ahogy elhangzott, komoly stratégiai tervezésre van szükség, hogy a terveket, fejlesztéseket megfelelőképpen igazítani lehessen a világ számos részén tapasztalt, megváltozott állapotokhoz. Tata alpolgármestere kiemelte: – Nagyon fontos, hogy az önkormányzat folyamatosan nyomon követi ezt a változást, 2017-től a városnak már egy kibővített monitoring rendszere van, mely Tata több pontján figyeli a forrásokat s emellett évről-évre részletes szakmai értékelés összegzi az aktuális viszonyokat. Emellett rendszeres időközönként a képviselő-testület is képet kap az aktuális vízgazdálkodási témákról, valamint már előkészítés alatt van Tata Integrált Vízgazdálkodási és Árvízvédelmi Terve, amelyben lényeges szerepe van a visszatérő forrásoknak, a felszín alatti és felszíni vizek állapotának, s a velük kapcsolatos rendezési és tervezési feladatoknak.
A IV. Mőcsényi Mihály Kerttörténeti és Kertművészeti Konferencia és Műhely szervezői jelezték, hogy szeretnének egy kertet a gyakorlatban is megmutatni az esemény résztvevőinek és a tatai Angolkertet választották ki arra, hogy egy élő példán át mutathassák be a vízrendszereket, s a hozzájuk kapcsolódó megoldásokat, fejlesztéseket. A vendégek október 7-én a Kiskastélyban kezdték programjukat, ezután Kövesdi Mónika művészettörténész kalauzolta őket a kerti séta során, melynek végén a Malomkertbe is ellátogattak, majd kisvasúttal járták be a várost, és az Esterházy-kastélyban fejezték be a tatai kirándulást.
A fertődi konferencián elhangzott előadások anyagaiból várhatóan egy tanulmánykötet is meg fog jelenni.