A tatai bölcsődék munkatársait köszöntöttük

A Bölcsődék Napja alkalmából Tata Város Önkormányzata a Városháza dísztermében köszöntötte a tatai bölcsődék munkatársait, április 24-én.

A világ első bölcsődéjét 1844-ben, Párizsban alapították meg, az első magyar intézmény 1852. április 21-én nyílt Budapesten, a Kalap utcában. Ennek emlékére 2010-ben a Bölcsődék Napjává nyilvánították április 21-ét. Fekete Éva, a Csillagsziget Bölcsőde igazgatója, a Városházán ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: – Ez a nap alkalom arra is, hogy ne csak a hazai bölcsődei ellátás alapítói, nagyjai előtt hajtsunk fejet, hanem köszönetünket fejezzük ki mindazoknak a dolgozóknak, akik intézményeink falain belül fáradhatatlanul dolgoznak a legkisebbekért: vezetők, kisgyermeknevelők, dajkák, és a bölcsődei munka során nélkülözhetetlen élelmezési- és technikai dolgozók, akik a kisgyermekek minél magasabb szintű ellátásáért, a családok segítéséért, sokszor szabadidejüket nem kímélve látják el feladatukat. Az intézményvezető kiemelte: – A koragyermekkori gondozás és nevelés jelentősége vitathatatlan, így egyre inkább a kutatások fókuszában is megtalálható. Hivatásunkban talán még soha nem volt annyira fontos szakmai ismereteink szinten tartása, bővítése, pedagógus kompetenciáink fejlesztése, mint napjainkban. Innovatív közösség lévén, intézményeinkben folyamatos a szakmai megújulás iránti vágy, mely megmutatkozik abban, hogy egyre több munkatársunk folytat felsőfokú tanulmányokat, az alapképzés után szakirányú továbbképzéseken, mesterképzéseken tanulnak tovább. Közös utunk során sok mindenben változtunk, fejlődtünk, de egy valami állandó maradt: az elhivatottságunk, egymás iránti tiszteletünk, és a gyermekek iránt érzett mély felelősségünk. Különösen büszke vagyok arra az emberi és szakmai közösségre, amelyet együtt építettünk, és építünk jelenleg is – mondta el Fekete Éva.

A Tatai Csillagsziget Bölcsőde nagy hangsúlyt helyez a komplex fejlesztésre, a zenei ízlésformálást, a szociális érzékenyítést, a beszédindítás és a mozgáskoordináció jelentőségét, valamint az óvodai felkészítést egyaránt érintve. Az intézmény az eltérő fejlődésmenetű gyermekek inkluzív, integrált nevelését helyezte programja középpontjába, s egyik fő irányvonala a sajátos nevelési igényű, valamint a korai fejlesztésre és gondozásra jogosult, illetve hátrányos helyzetű gyermekek inkluzív nevelése. A Csillagsziget Bölcsődében szakmai segítők (gyógypedagógusok, konduktor, kisgyermeknevelők) vesznek részt a nevelői munkában, melynek része az ének- zenei nevelés, a néphagyomány, a kisgyermekek étkezési kultúrájának fejlesztése, valamint az egészséges életmódra nevelés is. A bölcsőde tagintézményeként, 2022-ben kezdte meg működését a Nádas utcában található intézmény, melyben három csoportszoba várja a gyermekeket.

Michl József polgármester a Városházán köszöntőjében kiemelte: – Nagyon hálás vagyok a munkatársainknak, hiszen ők napközben az édesanyákat, édesapákat helyettesítik, s ezzel jelentős többletet adnak a családoknak. Az Újhegyben megépített bölcsődénk jól működik, a visszajelzések alapján tudjuk, hogy megszerették a környéken élő családok, és természetesen továbbra is töretlen bizalommal fordulnak a szülők a Csillagsziget Bölcsődéhez. Mellettük szintén nagy köszönet jár azoknak az egyházi, alapítványi és magánintézményeknek, amelyek segítik a kisgyermekes családok mindennapjait, Isten éltesse őket!

A Városházán idén külön köszöntötték a Csillagsziget Bölcsőde két munkatársát, lelkiismeretes, kiemelkedő munkájukért.

Elismerésben részesült Takácsné Klupács Zsuzsanna kisgyermeknevelő, aki a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán, csecsemő-és kisgyermeknevelő alapszakon szerzett oklevelet 2021-ben kiváló eredménnyel. Tanulmányait tovább folytatva 2024-ben szakvizsgázott, hagyományőrző mesepedagógus szakképzettséget is szerzett szintén a Soproni Egyetemen. Munkája során a kisgyermekeket rendszeresen látványos mesékkel lepi meg, kreatív ötletekkel segíti a bölcsődei programokat. Fontos számára a szülőkkel való partneri kapcsolat kialakítása, nyitott a szakmai továbbképzésekre, munkájába beépíti az elsajátított ismereteket. Tudásvágyának töretlenségét bizonyítja, hogy idén jelentkezett a Soproni Egyetem Neveléstudomány Mesterszakra.

Köszöntötték Szuder Éva dajkát is, aki nyitott, jó humorú, segítőkész kolléganője a tatai bölcsődének. Precíz, a környezetére odafigyelő, munkájára igényes munkatárs, vigasztaló szavai megnyugtatóan hatnak a kisgyermekekre. Gyakran mesél nekik, ölbe veszi őket, mellette mindig megnyugszanak a gyermekek, és a munkatársai is bizalommal fordulnak felé, számíthatnak rá.

Az eseményen közreműködött Izsáki Zsuzsanna, a Pötörke Népművészeti Egyesület növendékei Bottyán Ildikó vezetésével, valamint Bedő Imre, a Férfiak Klubja alapítója, aki előadásában a szülők tudatalatti mintáiról, a nevelési elvekről, döntésekről, és a szülő-felnőtt szerepről is beszélt.