Átadták a tatai laktanya felújított kupolaépületét és új szimulációs központját
Október 13-án rendezték az MH. Klapka György 1. Páncélosdandár felújított kupolaépületének és szimulációs központjának ünnepélyes átadását a tatai laktanyában.
2021. januárjában kezdődtek meg azok a munkálatok, amelyek nyomán a laktanya 20-as számú épületének karakteres és emblematikus kupolacsarnoka idén nyárra teljesen megújult, és helyet adott az új Kiképző és Szimulációs Központnak, ami komplexitásával egy újabb fejezetet nyit a Magyar Honvédség és a Klapka György 1. Páncélosdandár történetében. A központ a Magyar Honvédség tüzér és harckocsizó képességének kiképzési és segédeszköz rendszere lesz a jövőben, amelynek minden elemét a tatai dandár kezeli.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az átadó ünnepségen elmondta: – Hazánk biztonságának garantálására egy ütőképes, jól felszerelt és a 21. század kiképzési eszközeit ismerő és alkalmazó véderőre van szükségünk. Éppen ezért köteleződtünk el a Magyar Honvédség állományának bővítése, korszerűsítése és készenléti szintjének fokozása mellett. Nem véletlen, hogy a kiképzésre helyezünk nagy hangsúlyt, ez talán a legfontosabb most, hogy beérkeznek az új eszközök, melyekkel meg kell tanulnunk harcolni, be kell őket integrálni a haderőnkbe és ebben a tekintetben a szimulációs képességünk kiemelt jelentőségű, hiszen gyakorlatot fog adni a nagyértékű eszközök használatához.
A szimulátorokban az egyes katonától kezdve szakasz, sőt, akár század szintű kiképzést is meg lehet valósítani, továbbá különböző fegyvernemi elemek is megjeleníthetőek. A fejlesztés célja egy olyan komplex rendszer megalkotása volt, amely nemcsak az egyén szintjén képes a legmagasabb szintű kiképzést elősegíteni, hanem a valósághoz a lehető legközelebb álló szituációkat teremtve elősegíti a teljes kezelőszemélyzet összekovácsolását is.
Tóth István ezredes, a tatai páncélosdandár parancsnoka a fejlesztés kapcsán úgy nyilatkozott: – Kiemelten fontos ez a nap számunkra, hiszen a megújult, 1952-ben épült kupolaépületben katonák ezrei szolgáltak az elmúlt évtizedekben. Ez a projekt azonban több egy felújításnál, mert kiegészült egy olyan rendszerrel, amely alapvetően a tüzér és a harckocsizó katonák kiképzését fogja szolgálni. A rendszer rendelkezik a Panzerhaubitze 2000, a Leopard 2A7 illetve a Spike páncéltörő rakéta képzéséhez szükséges feltételekkel. Alapvetően két alegységünk kerül elhelyezésre az épületben, a tüzérosztály és a harckocsi zászlóalj, hiszen az épületben az irodák mellett elhelyezési és öltözőkörletek is rendelkezésre állnak. A kiképzés rendszerébe a jövőben betervezzük a szimulációs rendszerek használatát, ezzel könnyebb és költséghatékonyabb lesz a kiképzés. Tóth István hozzátette: -A központban most megtalálhatóak a Panzerhaubitze 2000 önjáró löveg szimulációs rendszerei, de a harckocsizók szimulációs rendszerei még nem kerültek integrálásra. Rendelkezünk három, úgynevezett toronyszimulátorral, ahol a lövegkezelők képességeit tudjuk fejleszteni, rendelkezünk egy vezetőképző szimulátorral, ahol a harcjárművezetőket tudjuk képezni, illetve egy olyan szimulációs helyiséggel, ahol a felderítő, tűzmegfigyelő képességeket lehet gyakoroltatni. Emellett a tüzérség részére van egy vezetési tantermünk, és megtekintettük ma a Spike páncéltörő rakétához tartozó oktatókabinetet is.
A szimulációs rendszer úgy van kialakítva, hogy a valósághű szimulációs tér kialakítása érdekében nem csupán a napszakok változtathatóak, hanem bármilyen időjárási körülmény is lemodellezhető. A képzés elvégzéséhez nem szükséges idegen nyelvtudás, mert a rendszer magyar nyelvű. A jövőben a tatai laktanyában a tüzér mellett a harckocsizó szimulációs rendszert is kialakítják majd, ami bár eltérő felépítésű, összeköthető lesz a tüzér rendszerekkel, így közös kiképzésen keresztül biztosítva az összfegyvernemi eljárások komplex gyakorlásának lehetőségét. A rendszerekre a kiképzők felkészítése már zajlik, a katonák kiképzése ezt követően kezdődik majd.