Barokk zenés kerti mulatságok augusztus 17.
Tata Város Önkormányzata tisztelettel meghívja Önt a 2024. augusztus 17-én, szombaton a „Helyi örökség megőrzése -Eszterházy örökség” című projekt keretében szervezett koncertjeire.
Az Esterházy család neve évszázadok óta elválaszthatatlan nemcsak Magyarország és Szlovákia, hanem egész Közép-Európa irodalom-, művészet-, zene- és művelődéstörténetétől. A művészet, a kultúra és a gazdaság egyaránt abba a történelmi örökségbe tartozik, amely kulturális és gazdasági fellendülést biztosított a térségében. Az Esterházy családnak, bár három ága volt, a rá jellemző majorátus intézménye évszázadokon át biztosította a családi vagyon egy kézben maradását. Többek között ennek is köszönhetően udvaraikat koruk kulturális életének jelentős színhelyévé tették.
A két város (Tata és Galánta), két épített kulturális örökség köti össze azt az együttműködést, amelynek célja mindkét helyszínen egy-egy Esterházy család nevéhez fűződő épített örökség felújítása és a helyszínek megtöltése kulturális tartalommal. A pályázat tervei alapján Galántán megújul a reneszánsz Esterházy-kastély, amelyet Esterházy Ferenc építtetett 1600 környékén. Az 1992-es teljes körű rekonstrukció után felújításra kerül a kastély teljes homlokzata, megtörténik a vízvezetékek cseréje, a szennyvízelvezetés, világítás korszerűsítése, megújul az eskető terem. Kültéri tanösvény kerül kialakításra, amely az Esterházy család galántai, zselízi és tatai történetét mutatja majd be.
Tata gazdag épített Esterházy-örökségének jelentős részét már felújította, a pályázaton belül az Angolkertben, – amelyet 1783-ban az Esterházy család alakított ki, – található műemlékek restaurálását tervezték. A restaurálást érintő műemlékek: Műromok, Török Mecset, a két kőgriff a park bejáratánál, a Nepomuki Szent János-szobor és híd, a Hattyúliget utcai és a Sport utcai bejáratok kapui. A pályázat infrastrukturális részén túl a partnerség célja az együttműködés elmélyítése: koncertek és az Esterházy piknik megszervezése, amely hosszú távon nemzetközi rendezvényként működne. A pályázat célja, hogy az egykori vidéki kúriák ismét betöltsék egykori nemzetközi ismertségüket, szerepüket.