Idén is átadták az Által-ér Völgy Természeti és Kulturális Örökségéért Díjakat

Május 23-án a Magyary Házban rendezte tisztújító közgyűlését az Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség, mely 2024-ben 47 tagszervezet együttműködésével végezte feladatait.

Az esemény napirendjei között szerepelt a 2020-2025-ös beszámoló, a 2024-re vonatkozó közhasznúsági és felügyelő bizottsági jelentés, az idei költségvetés, valamint a szövetség 2025 és 2030 közötti időszakra szóló programjának elfogadása, és tisztségviselők megválasztása.

Az elmúlt évben végzett szakmai munka összegzéséből többek között kiderül, hogy az önkormányzat felkérésére a szövetség elkészítette a város 2024-2029-es környezetvédelmi programját, melyben számos intézkedési javaslatot fogalmaztak meg, különböző fórumokon és szervezetekkel is egyeztetve, emellett a szervezet segítette a Magyary-terv 3.0 elkészítését is. Közreműködtek egy, az Öreg-tó partjára tervezett új madármegfigyelő torony terveinek elkészítésében, és hozzájárultak a Gerecse turistatérkép friss, aktualizált kiadásának létrejöttében. A szövetség 2024-ben is szervezett szemléletformáló előadásokat diákoknak, és állandó résztvevője volt a Zöld Kerekasztalnak, mely kiemelten foglalkozott a Csendes Szilveszter megszervezésével. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel, a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesülettel és a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósággal összefogva 2024/25 fordulóján is csendesebben búcsúztatta Tata az óesztendőt, ennek eredményeként az Öreg-tavon megpihenő vízimadarak mintegy 90%-a itt maradt. A szervezet éves beszámolójából kiderül, hogy a Gerecse Natúrpark területén 2020-ban felállított 20 natúrpark kapu, 29 információs pont és 50 natúrpark tábla többsége továbbra is jó állapotban van. A natúrpark legfontosabb természeti és épített értékeiről, nevezetességeiről 2023-ban kiadott fotóalbumot több rendezvényen bemutatták, s mivel a reprezentatív kötet példányai elfogytak, és hamarosan új csatlakozók is gazdagítják majd a natúrparkot, tavaly megkezdték az újabb kiadás előkészületeit. Dr. Musicz László szakmai igazgató az idei feladatokkal kapcsolatosan kiemelte: – Már tavaly elindultak a 2025-ös, tatai rendezésű Ramsari Városok Világtalálkozójának szervezési feladatai. A szervezőbizottság azóta is hetente ülésezik, és bízunk benne, hogy a világ 27 országából érkező 74 város képviselői novemberben jól fogják majd érezni magukat ezen a nemzetközi jelentőségű eseményen.

Az 1994-ben megalakult, az Által-ér mentén működő önkormányzatokat és cégeket tömörítő szövetség azzal a céllal jött létre, hogy segítse az Által-ér vízgyűjtőjének és az Öreg-tónak a megtisztítását, megújítását. Az elmúlt három évtizedben, a szövetség számos partnerrel működött együtt, s az elért eredmények elismeréseként 2015-ben Komárom-Esztergom Vármegye ünnepi közgyűlésén megkapta a Komárom-Esztergom Megyéért Szakmai Díjat, mely a vármegyénket hosszú távon szolgáló tevékenységek elismerése. Michl József, a szövetség elnöke a Magyary Házban a mögöttünk álló időszakot értékelve elmondta: – A szövetség tulajdonképpen a vármegye legnagyobb zöld szervezete, és mint ilyen, nagyon jó, hogy a Gerecse Natúrpark létrehozásával egy plusz lehetőséget tudtunk nyitni azoknak, akik nem közvetlenül érintettek, mert például nem az Által-ér mentén élnek. A natúrpark révén így egy nagy közösségben tudunk együtt gondolkodni úgy, hogy a települések érezhessék, amit helyben csinálnak, az az egészre kihat, és az egész vármegyét segíti.

A szervezet korábban létrehozta az Által-ér Völgy Természeti és Kulturális Örökségéért Díjat, a térség környezetvédelméért, környezetkultúrájáért kimagasló tevékenységet végzők elismerésére. Az Által-ér Szövetség elnökségének döntése alapján idén a díjat átvehette:

-Takács Zsuzsa, az Által-ér Szövetség Felügyelő Bizottságának tagja, 2015 óta elnöke,

-a Kuny Domokos Múzeum, a térségben végzett ásatások szakszerű végrehajtásáért és ezáltal a Tatai-medence kulturális örökségének feltárásáért, az értékek rendszerezése és bemutatása terén elért eredményeiért, illetve múzeumpedagógiai tevékenységéért,

-és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, az Által-ér völgyben és a Gerecse Natúrparkban 2008 óta megvalósított természetvédelmi programjaiért, köztük kiemelten a Tatai Vadlúd Sokadalom szervezéséért.