Idén is életbe lépett a tűzijátékok használatának korlátozásáról szóló helyi rendelet

A Városháza dísztermében november 28-án tartotta ülését a Zöld Kerekasztal. Az egyeztetés témája ezúttal a tűzijátékok használatának korlátozásáról szóló önkormányzati rendelet betartatása volt.

A környezetvédelmi és egyéb zöld témákban érintett Zöld Kerekasztal a városunkban működő civil és környezetvédelemmel kapcsolatos szervezetek, intézmények képviselőit tömöríti. A korábbi üléseken szó volt már többek között Tata Környezetvédelmi Programjáról, a hódhelyzetről és a Környezetvédelmi Alap pályázatáról is.

A november 28-i találkozó középpontjában az a rendelet állt, amely korlátozza városunkban a pirotechnikai eszközök használatát november 1. és február 28. között. A képviselő-testület civil kezdeményezés nyomán szavazott 2018 őszén arról, hogy a pirotechnikai eszközök használatának korlátozásával védjük meg az Öreg-tavon telelő vadludakat, a vízimadarakat ugyanis elriasztják a különböző erős hanghatások. A helyi rendelet értelmében Tatán november 1. és február 28. között nem lehet használni a 2-es és a 3-as besorolás alá eső pirotechnikai eszközöket. 1. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék a nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel járó termék, pl: a tortagyertya, recsegő lepke, durranó borsó-ezeket nyugodtan használhatjuk. 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték az alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel járó termék, amelyet a szabadban lévő behatárolt területen való használatra szántak, pl: a római gyertya, röppentyű, tűzforgó, vezetőpálcás rakéta, szikraszökőkút, vulkán. 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték pedig az a közepes kockázattal járó termék, amelyet a szabadban lévő nagy nyílt területen való használatra szántak, és amelynek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre pl: a magas hatóanyag tartalmú rakéták. A rendeletet már elfogadása után sokan üdvözölték Tatán, többek között a kutya és kisállat tulajdonosok, hiszen számos vizsgálat igazolja, hogy a tűzijáték okozta hanghatások a madarakon túl más állatokra is rossz hatással vannak.

A Zöld Kerekasztal ülésén Csonka Péter a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület helyi vezetője, a Tatai Vadlúd Sokadalom egyik szervezője úgy nyilatkozott: – A legfontosabb a kommunikáció, hogy ne feledkezzünk meg erről a rendeletről, ami biztosítja, hogy a tatai Öreg-tó változatos, nemzetközi jelentőségű természeti értéke megmaradjon az utókor számára. Ez a rendelet szavatolja, hogy a vízi madarak, a vadludak itt maradjanak januárban és februárban is. A szabályozás betartása érdekében már tavaly elindultunk egy új úton, amit most folytatunk, és idén is élesítjük az őrszolgálatunkat, valamint újra megszervezzük a legutóbb nagy sikert aratott Csendes Szilveszter túrát, december 31-én az esti órákban.