Ifjú Életmentő Program indul Tatán

Egyedülálló kezdeményezés indult városunkban december 4-én a Kőkúti Általános Iskolában, Ifjú Életmentő Program néven. A Komárom-Esztergom Vármegyei Vöröskereszt Tatai Szervezete által kezdeményezett program fő célja, hogy bővítse a felső tagozatos általános iskolás gyerekek egészségügyi ismereteit, megismertesse velük az elsősegélynyújtás alapjait, s a tudatosságuk erősítésével előmozdítsa a cselekvőképességüket váratlan egészségügyi helyzetekben.

Oláh Gábor, a vármegyei Vöröskereszt Komárom-Tata-Kisbér területi koordinátora úgy nyilatkozott: – Egy régi álmunk volt ez a program, s a megvalósulásának első lépcsőfoka zajlik itt, Tatán. Olyan közösségeket szeretnénk létrehozni, amelyeknek elhivatottsága lehet a jövőben az egészségügy, a segítségnyújtás, az életmentés. Az ötlethez támogatóként kerestük meg korábban Kvittung Dánielt, aki akkor még a helyi mentőállomás vezetőjeként dolgozott, és kiemelt szerepet vállalt a program lépéseinek kidolgozásában. A szakmai anyagot orvosok, szakemberek is áttekintették, és apróbb kiegészítések mellett nagyon pozitívan értékelték.

A program elsősorban azt segíti elő, hogy a gyerekek már most megtanulják, hogyan tudják a mindennapokban alapvetően segíteni a rászorulókat, megoldani a váratlan helyzeteket. A résztvevő diákok olyan ismeretanyagot, képzést kapnak, amely a jövőben használható tudást ad nekik, és általa a stresszhelyzetekkel is jobban meg tudnak küzdeni. Ahogyan ezzel kapcsolatban Oláh Gábor fogalmazott: – Már azzal életeket lehet menteni, ha veszélyhelyzetben valaki magabiztosan képes felhívni a 112-őt, és szakszerű, érthető módon le tudja írni a problémát, de ennél természetesen sokat többet szeretnénk megtanítani a fiatalokkal.

A december 4-i első találkozón felmérték a diákok nyitottságát, fogadóképességét, és ehhez alkalmazkodva adják át 2025-től kezdődően az ismeretanyagot. A Kőkúti Iskolában heti két órában zajlik majd az Ifjú Életmentő Program, az oktatás két csoportban, az 5.-6-os és a 7.-8-os korosztály számára, 8-10 hetes kurzusokban valósul meg.

A bevezető előadás helyszínén Kvittung Dániel alpolgármester, a program szakmai tartalmának kidolgozója elmondta: – Egy nagyon jó és hasznos kezdeményezésről van szó, amelynek nyomán szeretnénk a gyermekek egészségügyi nevelését erősíteni, érintve olyan alapvető témákat, mint például a dohányzás, az energiaital és az alkoholfogyasztás, a cukorbetegség felismerése, egy sérült ellátása, vagy éppen az időskori betegségek felismerése. Mindez reményeink szerint növeli majd a tudatosságukat, és ennek köszönhetően nem fognak megijedni olyan helyzetekben, amikor segítségnyújtásra van szükség, hiszen már lesznek hasznos eszközeik a váratlan szituációk kezelésére.

Az Ifjú Életmentő Program jövő héten Komáromban is elindul, s a szervezők azt tervezik, hogy a régió más iskoláit szintén bevonják majd, a kezdeményezést pedig akár országos hálózattá bővítik az első kurzusok tapasztalatai alapján. A program során orvosok és mentős szakemberek tartanak előadásokat és gyakorlati órákat a diákoknak, érintve többek között az egészséges életmódra nevelést, a drogprevenciót, az elsősegélynyújtás és a traumaellátás alapjait, valamint betegségek felismerését is.