Könyv született a tatai zsidó temető sírfeliratainak kutatásáról
November 25-én délután a Magyary Zoltán Tudásközpontban mutatták be a Kuny Domokos Múzeum kiadásában megjelent, „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című könyvet.
A kötet annak a 2022 őszén megrendezett konferenciának az előadásai alapján született, melyen többek között a tatai zsidó temető XVIII. századi síremlékeiről, a zsidó síremlékművészet XX. századi felfedezéséről, a tatai temető sírfeliratainak jellemzőiről és a Fischer-család sírjairól hangzottak el előadások.
A könyvben tanulmányt jegyző nyolc szerző a tatai zsidóság történetével összefüggő kutatásaik legfrissebb eredményeit tárja az érdeklődők elé, melyeknek kulcsforrása és ösztönzője a helyi zsidó temetőben a közelmúltban megtörtént adatfeltáró kutatás volt. A tatai zsidó temető hazánk egyik legrégebbi, máig is működő, a 18. század közepén alapított sírkertje. A magyarországi zsidó temetők közül itt található a legtöbb 18. században keletkezett síremlék. A tatai zsidó temető és 18.–20. századi sírköveinek tudományos vizsgálata című, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK) pályázati támogatásával lezajlott projekt a temető és annak síremlékei vallás-, hely-, művelődés-, társadalom- és művészettörténeti értékeinek tudományos igényű feltárására, megörökítésére és közzétételére vállalkozott, szakértők bevonásával. A kutatás tervezése 2021-ben kezdődött, amikor a Goldberger Alapítvány felvette a kapcsolatot a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvánnyal, egyeztettek az önkormányzattal is, s a város felvállalta a projekt koordinálását. 2021 végén létrejött egy 4 fős szakmai munkacsoport Dr. Balogh István, Simonik Péter, Mislovics Erzsébet és Kerti Katalin közreműködésével, 2022-ben benyújtották a pályázatot, támogatást nyertek, s így megkezdődhetett a munka. A kutatás végeredményeként 88 féle adatot rögzítettek 1841 emberről, s miközben készült a sírkövek adattára és katasztere, 2022-ben ehhez a témához kapcsolódva szerveződött konferencia számos tudományterület képviselőinek közreműködésével Tata Város Önkormányzata, a Goldberger Alapítvány és a TK Kisebbségkutató Intézet támogatásával a Piarista Rendházban.
Kerti Katalin, a Goldberger Alapítvány elnöke november 25-én elmondta: – Ezt a kötetbemutatót egy nagyon komoly konferencia előzte meg, amelyet Dávidházi Péter professzor úr kezdeményezett annak folytatásaként, hogy a szakmai munkacsoporttal nekiláttunk a tatai zsidó temető adattárának és kataszterének az elkészítéséhez. Ennek a munkának az eredményéből a MAZSÖK és az önkormányzat támogatásával korábban elkészült már egy anyag, amely megtalálható és letölthető a tatai könyvtár weboldaláról. (A kutatás eredményeit a Legyen lelke Isten árnyékában című könyv, valamint az ehhez tartozó tudományos adattár és helyszínrajz tartalmazza, mely letölthető innen: https://tataikonyvtar.hu/a-tatai-zsido-temeto/) A konferencia ötlete később jött arra fókuszálva, hogy külön a sírfeliratokkal is kellene foglalkozni, hiszen azok számos történetet elmondanak nekünk. A konferencián 2022-ben elhangzottak alapján született most meg ez a nagyon szép és tartalmas könyv, mely az eddigi legkomolyabb munka a helyi zsidó temetőről.
A Bányai Viktória és Dávidházi Péter szerkesztésében most megjelent kötet fő fejezetei a következőek:
Komoróczy Géza – Zsidó helytörténet, zsidó néptörténet
Simonik Péter – Zsidó funerális emlékek és a tatai helytörténetírás
Csáki Tamás – Történeti forrásból műalkotás. Az újkori zsidó síremlékek
művészettörténeti kutatásának előzményei
Balogh István – A tatai zsidó temető korai emlékanyagának helye a hazai funerális örökségben
Mislovics Erzsébet – Goldberger Izidor öröksége nyomában. A tatai sírfeliratok jellemzői
Bányai Viktória – „Csupa dísz a királylány odabent”. Női szerepmodellek a tatai zsidó temető sírfelirataiban
Kövesdi Mónika – A Fischer-család emlékezete
Dávidházi Péter – „Emléküket hamvaikból fölserkenti”. Kommentár Dr. Weiner Dávid és családja sírfeliratához
A szerkesztők a kiadvány előszavában így fogalmaznak: – „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe”: kötetünk főcíméül azért választottuk a héber nyelvű sírfeliratok rövidített záróformulájának magyarra fordított bibliai szövegét (1 Sám 25,29), mert az itt közölt tanulmányok különböző szaktudományok vizsgálati módszereivel éppen azt kívánják bemutatni, hogy a tatai zsidó temető ehhez hasonló sírfeliratai milyen sokféle módon kapcsolódnak az ott nyugvó egyének, családok és nagyobb közösségeik hagyományaihoz a XVIII. századtól napjainkig.
A „Lelked legyen bekötve az élet kötésébe – Megéledő sírfeliratok a tatai zsidó temetőben” című könyv megvásárolható a Kuny Domokos Múzeumban.