Közel 16 órán át ülésezett a képviselő-testület

Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete június 24-én kezdte meg soros ülését, melyre több, mint 40 napirend készült, azonban a munkát nem tudták befejezni, így az másnap, június 25-én folytatódott a Városháza dísztermében.

A júniusi ülés rendelet-alkotáshoz kapcsolódó előterjesztések tárgyalásával kezdődött, ezek között szerepelt a Helyi Építési Szabályzat teljes eljárás keretén belül történő módosítása, egy rendelet-tervezet a természeti értékek védelméről és a természetvédelem helyi szabályairól, emellett a képviselők foglalkoztak az önkormányzat Szervezeti és Működési szabályzatával is. Utóbbival kapcsolatosan a csütörtöki ülésnapot követő sajtótájékoztatóján Michl József polgármester elmondta: – Egy fontos SZMSZ módosítást tettünk, mégpedig azt, hogy a képviselő-testület létrehozta az ideiglenes bizottság lehetőségét, ami azt jelenti, hogy a jövőben maximum hét fővel bizottságot alakíthat a testület egy-egy adott téma megvizsgálására. A Városgazda Kft.-vel összefüggésben nemrégiben felvetődött egy hulladékgazdálkodással összefüggő ügy, s ennek megvizsgálására jött most létre egy ilyen bizottság, amit Könyves Gusztáv fog vezetni és amelynek minden jelölőszervezetből van tagja, valamint három külsős is segíti a munkáját. A városvezető hozzátette: -Az eredetileg a meghívóban szerepelt, a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló előterjesztésről végül nem szavaztunk, erre vonatkozóan jövő hét csütörtökre összehívtam egy egyeztetést a képviselőkkel. Ez egy olyan rendelet, ami az egész várost érintené, kvázi egyfajta „házirendként”, hogy szabályozzuk azt, hogyan viselkedjünk közösségben, hogy ne zavarjuk egymást – ezeket lakossági bejelentések alapján vettük sorba, és a közlekedéssel kapcsolatosan is vannak olyan új anomáliák, amelyekről mindenképpen rendelkeznünk kell, ilyen például az elektromos rollerek használata. Egy másik rendeletünk, amivel foglalkoztunk, a közmű- és közterület-fejlesztési hozzájárulás megállapításáról és megfizetéséről szól. Az újhegyi ivóvíz vezetés kapcsán került napirendre a téma, hiszen a 9. és 10. dűlőben szeretnénk kiépíteni a vízvezeték-hálózatot, s rendeleti formában szabályozzuk azt, hogy ehhez a fejlesztéshez az ott élők hogyan tudnak hozzájárulni.

A közmű- és közterület-fejlesztési hozzájárulás megállapításáról és megfizetéséről szóló önkormányzati rendelet célja, hogy a hatálya alá tartozó, Tata Város Önkormányzata által megvalósított fejlesztés esetén a rendeletben szabályozott módon a helyi közút, járdaépítés-, továbbá közművesítéssel kapcsolatos költségeknek a közvetlenül érintett ingatlanok tulajdonosaira történő áthárításának jogszabályi feltételeit, eljárásrendjét meghatározza.

A képviselők a Városházán a gazdasági társaságokhoz kapcsolódóan is egyeztettek, többek között az önkormányzat tulajdonában álló gazdasági társaságok felügyelő bizottságainak beszámolója, és a képviselő-testület által alapított közalapítványok 2025-ös beszámolói kapcsán. A Tata és Környéke Turisztikai Egyesület elmúlt évre vonatkozó beszámolója ugyancsak napirendre került. Ebből kiderül, hogy 2025-ben Tatán összesen 66.761 vendég, 127.072 vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken. Ezzel városunk első ízben került be a turisztikai szálláshelyeken 100.000 vendégéjszakát meghaladó első 50 magyarországi település közé (48. hely). Ez 2024-hez viszonyítva a vendégek számában 6%-os, a vendégéjszakák számában 1%-os bővülést jelentett. A vendégek átlagos tartózkodási ideje 1,9 vendégéjszaka volt, 73,3% belföldről, míg 26,7% külföldről érkezett hozzánk. A belföldi vendégek átlagos tartózkodási ideje 1,77 vendégéjszaka, míg a külföldieké 2,27 vendégéjszaka volt. Az egyesület a tavalyi esztendőben is sokrétű munkát végzett, például jubileumi rendezvénysorozatot szervezett annak alkalmából, hogy 2025-ben Tata turizmusának története kettős kerek évfordulót ünnepelt: 90 éve, 1935-ben alakult meg a Tatajárási Idegenforgalmi Szövetség, illetve 15 éve, 2010-ben kezdte meg szakmai működését a Tata és Környéke Turisztikai Egyesület. Az egyesület beszámolójában olvasható az is, hogy az idei szakmai munka központi eleme a „Víz – Hang – Mozgás éve 2026” tematikus forgalomélénkítő kampány, amelynek célja, hogy Tata és környéke turisztikai kínálatát egységes, korszerű és piaci szemléletű kommunikációval jelenítse meg. A koncepció az öko-, kulturális és aktív turizmus hármasára épít, és különösen azokat a célcsoportokat kívánja elérni, amelyek nem csupán egynapos kirándulóként, hanem többnapos vendégként, nagyobb költési hajlandósággal jelenhetnek meg a térségben.

Vagyongazdálkodási témákban döntések születtek önkormányzati ingatlanokkal összefüggésben, ezek sorában a Rákóczi u. 9. szám alatti ingatlannal kapcsolatosan is szavaztak, melyről városunk polgármestere úgy nyilatkozott: – A Rákóczi utcai volt SPAR épületnek a tulajdonosával megegyeztünk abban, hogy a homlokzatot őszig rendbe teszi végre, és lehetőséget adtunk arra, hogy 2029-ig fejezze be az épület további felújítását. Emellett, néhány ingatlanunk esetében lejárt az értékbecslés határideje, ami egy évre szól, ezeket megújítottuk, amit a képviselő-testület elfogadott.

Költségvetési témákban az ülésen napirendre került az önkormányzati fenntartású óvodák alapítványainak támogatása. Tata Város Önkormányzata a kisgyermekek úszásoktatásának támogatásához oly módon járul hozzá, hogy az óvodák alapítványait támogatva a Tanuszodában zajló úszásoktatáson résztvevő kisgyermekek létszámától függően pénzbeli támogatást nyújt az alapítványok részére. A támogatási összeget a Városgazda Nonprofit Kft. által kiszámlázott számlák összege és a szülők által befizetett összeg különbözete adja. A Tatai Városgazda Nonprofit Kft. az úszásoktatást az alapítványoknak számlázza, és a szülői befizetések is az alapítványokhoz történnek. A tanév végéhez közeledve a 2025/2026-os tanévre vonatkozóan az intézmények igazgatói megküldték az úszásoktatáson részt vett kisgyermekek számát és a szülői befizetések összegét, valamint a Városgazda Nonprofit Kft. által kiszámlázott tételeket, és kérték az alapítványok pénzbeli támogatását, amely rendelkezésre áll a költségvetésben. Döntött a testület a Vaszary János Általános Iskola kérelméről is. Az iskola igazgatója júniusban levélben fordult önkormányzatunkhoz, amelyben az intézmény játszóterének felújítására kért anyagi segítséget. A játszótér jelenleg nem használható, s a probléma megoldására egy új játszótér kialakítása mellett hangszigetelő fal építése is szükséges a szomszédos ingatlan felől. Michl József sajtótájékoztatóján elmondta: – A munkálatok elvégzéséhez, valamint a játszótér elemeinek beszerzéséhez javaslatomra 5 millió forintot ítélt meg a Képviselő-testület, s ennek segítségével remélem sikerül egy újabb szép fejlesztés megvalósításához hozzájárulnunk.

Az ülésen a tájékoztatók, beszámolók sorában szerepelt többek között pályázati kiírás lehetősége új városi alkalmazás és kommunikációs rendszer bevezetésére, valamint tájékoztatás a felszín alatti és felszíni vizek aktuális állapotáról, illetve pályázati témákról. A képviselők egyeztettek arról a javaslatról is, amely a tatai közterületi térfigyelő kamera-rendszer bővítésére és a kamerák áthelyezésére vonatkozik. Az önkormányzat már évek óta tervezi a jól működő térfigyelő kamerarendszer bővítését. A város által telepíttetett és a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal által üzemeltetett rendszer elsődleges célja a biztonságérzet növelése, a bűnmegelőzés, az illegális cselekmények felderítése, valamint a városi és természeti értékek védelme. Tatán jelenleg egy kiterjedt, folyamatosan karbantartott kamerahálózat működik: 40 darab kamerát üzemeltet az önkormányzat, s a legutóbbi fejlesztések (pl: az Építők parkjában elhelyezett új pontok) bizonyították a rendszer hatékonyságát. A lakossági és rendőrségi jelzések alapján azonban több olyan kiemelt városrész azonosítható, ahol a közbiztonság fenntartása érdekében elengedhetetlen az új megfigyelési pontok kiépítése. A Tatai Rendőrkapitánysággal egyeztetve a lehetséges helyszínek között van például a Városi Piac épülete és annak környezete, a Május 1. út-Nagykert utca kereszteződése, a Naszályi út-Rügy utca kereszteződése, a Vasútállomás bejárat előtti közterülete (Gesztenye fasor- Bacsó Béla út kereszteződése), vagy a Kálvária-domb.

Júniusi ülésén a képviselő-testület döntést hozott az önkormányzati tulajdonú faállomány nyilvántartására szolgáló fakataszter létrehozásának előkészítéséről és ütemezett megvalósításáról. A közterületi és önkormányzati kezelésben álló fák jelentős szerepet töltenek be a helyi klíma javításában, a levegőminőség fenntartásában, az árnyékolásban, a csapadékvíz-gazdálkodás támogatásában, valamint az életminőségünk javításában. Ugyanakkor a faállomány fenntartása az önkormányzat részéről élet- és vagyonvédelmi felelősséget is jelent. A városi faállomány állapotának, értékének és fenntartási igényeinek nyilvántartását szolgáló fakataszter olyan döntéstámogató rendszer, amely lehetővé teszi a faállomány vagyonleltári nyilvántartását, a kockázatos állapotú fák azonosítását, a szükséges faápolási munkák tervezését, a fenntartási és fejlesztési költségek előrejelzését, valamint a lakossági és hatósági kommunikáció támogatását. A fakataszter létrehozása nem egyszeri beruházás, hanem folyamatos adatkarbantartást, rendszeres favizsgálatokat és többlet-adminisztrációt igénylő feladat. Részelemekben rendelkezésre állnak egy egységes városi fakataszter létrehozásában használható felmérések, tanulmányok, de ezek egységes rendszerbe foglalása és szükséges kiegészítésük is része lesz az egész városra kiterjedő fakataszternek. A szakmai anyag alapján a fakataszter létrehozását több ütemben érdemes megvalósítani, a fokozatos bevezetés így lehetővé teszi a költségek, valamint a beavatkozást igénylő feladatok ütemezését. A javasolt ütemezés első lépése a legjelentősebb emberi jelenléttel érintett területek felmérése, majd a város további közterületi faállományának kockázati minősítése és felmérése, végül pedig a speciális kezelést igénylő területek (nagyobb zöldterületek, természetközeli állományok, intézményi területek) felmérése és integrálása a rendszerbe. A témáról Michl József polgármester úgy nyilatkozott: – Egy ilyen zöld város, mint a miénk, fontos, hogy tudjon arról, pontosan hol vannak a legértékesebb fái, azok milyen korúak, hogyan lehet segíteni azon, hogy minél tovább élhessenek. Ezért készül egy nagyon precíz nyilvántartás ezekről a fákról, tulajdonképpen egy teljes látlelet a faállományunk állapotáról, adatairól, és ez egy külön adatbázisba kerül be, amiben nagyon könnyű keresni, s folyamatosan tudjuk szűrni azt, hogy melyik fával milyen tennivalónk van.

A júniusi testületi ülés nyilvános része végül a képviselői kérdések előtt, képviselői előterjesztésekkel folytatódott. Ezek sorában voltak Komondi Ágnes, a Környezetvédelmi és Városüzemeltetési Bizottság elnökének előterjesztései Miyawaki-típusú minierdők létrehozásáról, az Angolkertben található védett kő-fa híd felújításáról, és a „Kőporos” sportterület gondozásáról és fejlesztési koncepciójának előkészítéséről, dr. Szerencsi Richárd alpolgármester és Komondi Ágnes előterjesztése a szelektív hulladékgyűjtő szigetek környezetében kialakuló illegális hulladékelhelyezések visszaszorítását célzó intézkedési terv előkészítéséről, Szekeres Aliz önkormányzati képviselő javaslata a balatonszepezdi üdülővel kapcsolatosan, valamint Hörömpöli Éva önkormányzati képviselő előterjesztése a „Mozdulj meg Tata!” elnevezésű programsorozat bevezetéséről.

A júniusi ülés végén zárt ülés keretében tárgyaltak két napirendi pontot. Az eseményt a Tatai Televízió élőben közvetítette, a felvételt teljes terjedelmében megnézhetik a televízió YouTube csatornáján.