Közmeghallgatással zárta idei munkáját a képviselő-testület
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete december 18-án tartotta ez évi utolsó ülését a Városháza dísztermében.
Az ülésen 25 napirendi pontot vitattak meg a képviselők. Rendeletalkotáshoz két előterjesztés kapcsolódott, a gyermekétkeztetési feladatok ellátására, valamint az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatára vonatkozóan, majd városfejlesztési témában szavaztak a helyi egyedi védelem felülvizsgálatáról szóló beszámolóról. A helyi egyedi védelemmel érintett épületeket Tata Város Önkormányzata még 1996-ban állapította meg, az akkor az épületekről elkészített törzslapok alapján. A helyi védelem elemeit aztán 2010-ben a Budapesti Műszaki Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének munkatársai aktualizálták. Az érintett épületek felülvizsgálatát a város főépítésze a közelmúltban kezdte meg, több, mint háromszáz épület fotóinak elkészítésével. Ezt követően a Kuny Domokos Múzeum munkatársaival egyeztetve, a védelmi javaslat összes elemét egyenként áttekintve megkezdődött az összeállítás a védelmi javaslatokra vonatkozóan. Figyelemmel az áttekintendő anyag nagyságára, ez a folyamat jelenleg is tart, s a részletes felülvizsgálat elősegíti, hogy megalapozott, szakmailag alátámasztott döntés születhessen az egyes épületek kapcsán. A helyi egyedi védett épületekről egyenként törzslap fog készülni, melyen a fotódokumentáción kívül az épület leírása, a védelem célja, mértéke és kategóriája szerepel.
A Városházán az önkormányzat cégeivel kapcsolatos ügyekben is egyeztettek a képviselők. A témáról Michl József polgármester az ülést követő sajtótájékoztatóján elmondta: – A Tatai Városgazda Nonprofit Kft. ügyvezetője, Szám Nikoletta lemondott a tisztségéről, ezért sürgősséggel terjesztettem a képviselő-testület elé azt a kérést, hogy Babos László urat bízzuk meg januártól az ügyvezetői feladatokkal. A képviselők a javaslatot elfogadták, Babos László május 31-ig marad, közben tavasszal kiírjuk a pályázatot erre a posztra, ügyvezető asszonynak pedig köszönöm az elmúlt időszakban végzett munkáját. Ugyancsak a Városgazdához kapcsolódott egy másik előterjesztés is, ugyanis lejár a céggel megkötött közhasznúsági megállapodásunk, amit 10 évre szoktuk megkötni. A FÜGE (Függetlenek Együtt) képviselőcsoportja most azt kérte, hogy ne 10 évre, hanem csak egy évre kössük ezt meg, és további módosításokat is javasoltak. Én elfogadtam a kérésüket, így egy évre kötöttük meg az új megállapodást, időközben pedig előkészítjük a változtatási javaslatokat. A másik cégünkkel, az Öreg-tó Halászati Kft.-vel kapcsolatban ugyancsak egyeztettünk, ugyanis december végén lejár a Kft. ügyvezetőjének, Heitz Ferencnek a megbízatása, ezért én azt kértem, hogy hosszabbítsuk meg a mandátumát május 31-ig, s így lehetőségünk lesz tavasszal kiírni a pályázatot a feladataira. A FÜGE csoportja ezt a javaslatot nem támogatta, egy hosszú vita is kialakult ezzel kapcsolatban, végül Heitz Ferenc tanár úr nem nyerte el a többség bizalmát. Hogy a cég januártól ne maradjon ügyvezető nélkül, végül én azt a javaslatot tettem, hogy az Öreg-tó Kft. egy másik munkatársát, Kocsis Sándort válasszuk meg május 31-ig, de a többség nem támogatta ezt ebben a formában, végül az a megoldás született, hogy Kocsis Sándor március 31-ig marad a cég élén biztosítva a folytonosságot, s a következő, januári testületi ülésünkön mindenképpen kiírjuk a pályázatot a Kft. ügyvezetői feladatainak ellátására. Emellett egy másik döntésünk a Városkapu Zrt.-re vonatkozik. A Városkapu lefolytatta jogszerű pályáztatását a szauna üzemeltetésére, érkezett is egy ajánlat, a FÜGE képviselői azonban nem támogatták, hogy a jelenlegi, már hosszú évek óta bérlő ezt a lehetőséget megkapja. Ennek a következménye az lesz, hogy a cégünk vezetője 90 napra adhat megbízást a jelenlegi bérlőnek, s ez idő alatt újabb pályázatot kell kiírniuk, tehát ez a feladat is visszajön a testület elé hamarosan.
Az évzáró ülés humán témáinak sorában egyeztettek a tatai 3., 4. és 5. számú fogorvosi körzet eszközeinek átvételéről, valamint a kegyeleti közszolgáltatás biztosításáról. Tata Város Önkormányzata a köztemetők fenntartását kegyeleti közszolgáltatási szerződések kötésével teljesíti, melyek érintik a Kocsi úti, valamint a Környei úti köztemetőt. Mivel a szerződések hamarosan lejárnak, ezért újabb pályázatokat kell kiírni, ezek tervezetéről, tartalmáról voksoltak a képviselők.
A tájékoztatók, beszámolók között döntés született igazgatási szünet elrendeléséről a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal kirendeltségein, és szó volt a Ramsari Városok jövő évi nemzetközi szakmai találkozójának szervezéséről. A nagyszabású eseménynek városunk ad otthont, a tervek szerint a 2025-ös Tatai Vadlúd Sokadalomhoz kapcsolódóan.
Pályázati témákhoz kapcsolódóan a decemberi ülésen is szerepeltek előterjesztések, ezek között tárgyaltak a „HUSK 2401 2.4.2 Turisztikai desztinációk komplex fejlesztése” kiírásról, melyre pályázat benyújtását tervezi a Tatai Városkapu Közhasznú Zrt., a Pons Danubii EGTC-vel. Michl József elmondta: – Egy új turisztikai pályázat beadására van most lehetőségünk. Több millió eurós pályázatról beszélünk, amiből Tata városa körülbelül 600 000 eurót fog tudni elhozni, amennyiben támogatást nyer ez a pályázat. Amikor elkezdtük előkészíteni, akkor azt a döntést hoztuk, hogy a Fényes fürdőre, a Fényes forrásvidékre költsük el a pénzt, mégpedig arra, hogy az ott lévő elöregedett, tönkrement, gazdaságosan már nem felújítható faházakat lecseréljük. A körülbelül 250 millió forintból terveink szerint több kis faházat tudunk majd pótolni, és azt reméljük, hogy a fejlesztés nyomán egy jobb minőségű szállást biztosíthatunk a hozzánk látogatóknak, nem csak nyáron, hanem már kora tavasztól késő őszig.
A tájékoztatók sorában szerepelt a Tata testvérvárosi kapcsolatai keretében 2024-ben történt eseményekről szóló összefoglaló. Tata, (a Tatai Városi Tanács, majd a rendszerváltást követően Tata Város Önkormányzata) a következő településekkel létesített hivatalos testvérkapcsolatot: Alkmaar (Hollandia / Észak-Hollandia) 1985, Gerlingen (Németország / Baden-Württemberg) 1987, Dammarie-lès-Lys (Franciaország / Seine et Marne) 1993, Arenzano (Olaszország / Ligúria) 1994, Szőgyén (Szlovákia / Nyitrai kerület) 1997, Montebelluna (Olaszország / Veneto) 2000, Szováta (Románia / Maros megye) 2002, Pińczów (Lengyelország / Szent Kereszt régió) 2004, Magyarkanizsa (Szerbia / Vajdaság) 2012. Testvérvárosi kapcsolatainknak köszönhetően 2005 óta részt veszünk egy települési szintű V4-es együttműködésben is, melynek tagjai: Tata (HU), Szőgyén (SK), Pińczów (PL) és Bystřice nad Olší (CZ). 2024-ben Tatán 25 kétoldalú testvérvárosi találkozásra került sor, míg testvérvárosainkban összesen 17 ilyen alkalom valósult meg, tavaly 359 vendéget fogadtunk és 214 tatai jutott el az év során testvértelepüléseinkre.
A decemberi ülést követően a Városházán került sor a hagyományos, éves közmeghallgatásra, amelyen a tataiak és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket tehetnek fel és javaslatokat fogalmazhatnak meg. Az önkormányzat lehetőséget biztosított arra, hogy a kérdéseket, javaslatokat az érdeklődők előzetesen, elektronikus úton megküldjék. Az eseményen számos téma szóba került, kérdések hangzottak el többek között pályázati és fejlesztési ügyekben, a helyi közlekedéssel és egészségüggyel összefüggésben is.
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testületének ez évi utolsó ülését teljes terjedelmében visszanézhetik a Tatai Televízió YouTube csatornáján.
A következő ülésre várhatóan 2025. január utolsó szerdáján kerül majd sor.