Megjelent a Fellner Emlékév szakmai konferenciasorozatának alapján szerkesztett könyv
Könyv született a Fellner Emlékév szakmai konferenciasorozatának előadásaiból. A „Magyarországban Tatai Éppétő mesterhez hozzá fogható nincsen…” válogatott tanulmányok a Fellner Jakab konferenciasorozat előadásaiból című kötetet december 13-án mutatták be a Magyary Zoltán Tudásközpont és Könyvtár konferenciatermében.
2022-ben ünnepeltük Fellner Jakab, a magyar későbarokk jeles építőmestere születésének 300. évfordulóját, az önkormányzat az esztendőt Fellner Emlékévvé nyilvánította. A Fellner Jakab Emlékév Bizottság 2021-ben kezdte meg munkáját, hogy Tata Város Önkormányzata, a Kuny Domokos Múzeum és a Fellner Jakab Kulturális Egyesület koordinálásában programok egész sorát valósítsa meg partnereivel, Tata építőmesterének emléke előtt tisztelegve.
Az emlékév nem csupán programok sorozata volt, az események, játékok, projektek mögött az egész várost átható és összefogó együttműködés állt civil szervezetek, iskolák, intézmények részvételével, minden korosztályt érintve. Az építészre többek között a múzeum nagyszabású interaktív kiállítással emlékezett, a közgyűjtemény szakmai irányításával született egy 11 tablóból álló vándorkiállítás, a Tatai Televízió kisfilmet forgatott, a Talentum Művészeti Szakgimnázium négy diákja képregényt rajzolt Fellner életútjáról, 2022 nyarán Fellner emlékbélyeg és bélyegző, majd ősszel Fellner emlékérem került forgalomba, a Fellner Jakab Kulturális Egyesület és a Tatai Helytörténeti Egyesület városi sétákat, belföldi és külföldi kirándulásokat, valamint ismeretterjesztő előadásokat szervezett, a tatai könyvtár Fellner Memóriakártyák megalkotásával is csatlakozott az emlékévhez, az önkormányzat pedig egy 12 fordulós játékot hirdetett.
A Fellner-évben egy négy tematikus részből álló konferenciasorozat is szerveződött a Kuny Domokos Múzeum jóvoltából. A sorozatnak a Piarista Rendház, a Városháza, a tatai Esterházy-kastély és végül Veszprém biztosított helyszínt. A most megjelent kötetben a konferencián elhangzott előadások tudományos igényű publikálását találják az olvasók. A könyvbemutatón köszöntőjében Michl József polgármester úgy fogalmazott: – A kötet tulajdonképpen egyfajta összefoglalója is a 2022-es emlékévnek oly módon, ahogyan mindenképpen érdemes azt megőriznünk és továbbadnunk a jövőnek. A kiadvány középpontjában álló nagyszerű embernek a tudása, tapasztalata, tehetsége, küzdelmei, naprakész üzeneteket hordoznak számunkra. Abból a példából, ahogyan ő élt egykor, ma is sokat tanulhatunk, mert rengeteg feladat áll még előttünk: számos régi épületünket meg kell még újítanunk, s ehhez a munkához szükségünk van arra a lelki megerősítésre is, amit Fellner Jakab élete sugall számunkra.
A tatai eseményre ellátogatott Tóth Antal Máté, az építészeti államtitkárság kabinetfőnöke, aki elmondta: – A most megjelent könyv nemcsak Fellner és Tata történetéről mesél, hanem emlékezetet arra is, hogy a múlt tisztelete és a jelen értékmentése kéz a kézben járhat. Példa arra, hogy a hagyományainkat és az örökségünket megőrizve újra és újra felépíthetjük saját identitásunkat, legyen szó egy városról vagy akár egy nemzetről. Ez a gondoskodás tükrözi azt a szemléletet, amit mi is kívánatosnak tartunk az örökségvédelem területén. Tóth Antal Máté hozzátette: – Műemlékeink nem pusztán alkotások, hanem a múltunk lenyomatai, amelyek generációkon átívelő történeteket mesélnek el, identitásunk részét képezik és kulturális örökségünk legerősebb oszlopai közé tartoznak. Azonban a hazai műemlékállomány több, mint 60 százaléka rossz, romos állapotban van és az elmúlt évtizedekben közel 20 százalékuk meg is semmisülhetett. Az ilyen adatok riasztóak, de cselekvésre is ösztönöznek bennünket, éppen ezért jelentett mérföldkövet a magyar építészetről szóló törvény egy évvel ezelőtti elfogadása. Ez a törvény egy egyértelmű, új csapásirányt jelöl ki a műemlékvédelem területén. A törvénnyel kapcsolatban az építészeti államtitkárság kabinetfőnöke többek között szólt arról, hogy első körben a műemlékállomány felülvizsgálatát kell megtenni, ami Magyarországon kb: 15 ezer műemléket jelent, s ami egy országos, mindenki által hozzáférhető műemléki kataszter elkészítésével már jó úton halad. A törvény célja a megújítás mellett az épületek életre keltése, hasznosítása is, hosszú távon pedig az, hogy minden hazai műemlék méltó állapotba kerülhessen, és újra élő részévé váljon a közösségek életének.
A könyvbemutatón Markos Anikó építész, a Komárom-Esztergom Megyei Építész Kamara elnöke a tatai műemlékekről, felújításukról, az épületek új funkcióiról valamint a tervezett megújítási lehetőségekről beszélt, ezt követően a kötetet Dr. Schmidtmayer Richárd mutatta be. A tatai múzeum igazgatója elmondta, hogy a kiadvány PDF formátumban hamarosan elérhető lesz a múzeum honlapján.
A Dr. Schmidtmayer Richárd és Stegmayer Máté szerkesztésében megjelent kötetben Tevelÿ Arató György, Siptár Dániel, Fülöp Éva Mária, Szekér Barnabás, Haris Andrea, Kövesdi Mónika, Ludányi Gabriella, Jankovics Norbert, Stegmayer Máté és Hozák Attila írásai olvashatóak. A Fellner-év konferenciasorozatot, és a belőle készült könyv kiadását a Miniszterelnökség valamint a Lechner Tudásközpont támogatta.
A „Magyarországban Tatai Éppétő mesterhez hozzá fogható nincsen…” válogatott tanulmányok a Fellner Jakab konferenciasorozat előadásaiból című kötetet az érdeklődők a Kuny Domokos Múzeumtól igényelhetik, majd egyeztetett időpontban vehetik át.
06/34-381-251