Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség
2890 Tata, Kossuth tér 1.
Michl József – elnök
Sümegh István – alelnök
Dr. Musicz László – szakmai igazgató
+36-30-247-0613 (dr. Musicz László)
+36-34-656-652
altalerszovetseg@gmail.com
11-02-0000792
18602384-1-11
18602384-9499-517-11
közhasznú
egyesület
településfejlesztési tevékenység
Az önkormányzatok, tagszervezetek területfejlesztési, környezetvédelmi és vízgazdálkodási munkája összehangolásának segítése.
Az egyesületről
A tatai Öreg-tó és vízgyűjtőjének, tágabb térségének helyreállítására, zöld szemléletű fejlesztésére 1994-ben létrehozott szervezet, melyben a térség önkormányzatai mellett, számos gazdasági és civil szervezet működik együtt. Mára 48 tagot (23 önkormányzatot, 14 céget és 11 nonprofit szervezetet) számlálnak a megyében a legtöbb önkormányzatot tömörítő civil szervezetként, s feladataik, munkaterületeik az évek folyamán fokozatosan kibővültek.
A Szövetség hozta létre és működteti a Gerecse Natúrparkot is. Szerteágazó tevékenysége a környezetvédelmi szemlélet erősítésén, a megújuló energiák használatának elősegítésén és a természeti értékek megőrzésén keresztül az ökoturizmussal, környezeti neveléssel,vidékfejlesztéssel összefüggő fejlesztési javaslatok kidolgozásáig sok kérdésre kiterjed. Kiemelten foglalkozik a térség karsztforrásainak, tavainak megújításához, megőrzéséhez szükséges helyreállítási projektek kidolgozásával.
A Szövetség céljai érdekében fórumokat, továbbképzéseket, civil akciókat szervez, vagy éppen egyeztetéseket folytat a mindenkori kormányzati szervekkel, vezetőkkel, sőt intenzív európai uniós kapcsolatokat is ápol. Emellett fontosnak tartják, hogy a térség civil szervezeteivel, oktatási intézményeivel is kapcsolatban maradjanak, lehetőség szerint bevonják azokat a munkába vagy éppen előadásokkal, bemutatókkal segítsék őket.
Az Által-ér Szövetség 2013-ban elnyerte a Magyar Tájdíjat a Gerecse Natúrpark létrehozásáért, a tatai Öreg-tó vízminőségének javítását és természeti értékeinek megőrzését célzó tevékenységéért, valamint az Által-ér völgyében végrehajtott ökológiai szemléletű fejlesztésekért. A Szövetség pályaműve képviselte Magyarországot az Európa Tanács Táj Díja 2013-as pályázatán. 2015-ben a szövetség munkáját a Komárom-Esztergom Megyéért Szakmai Díjjal ismerték el.
A térség környezetvédelméért, környezetkultúrájáért kimagasló tevékenységet végzők elismerésére alapította a Szövetség az Által-ér Völgy Természeti és Kulturális Örökségéért Díjat, amit évente ítél oda az arra legalkalmasabbnak választott önkormányzatoknak, gazdasági és civil szervezeteknek illetve magánszemélyeknek.