Házi segítségnyújtás
A házi segítségnyújtást azon szociálisan rászoruló személyek részére kell biztosítani, akik önálló életvitelük fenntartásához igényelnek segítséget. A szolgáltatás gondozási szükséglet vizsgálata után vehető igénybe mely meghatározza, hogy szociális segítésre vagy személyes gondozásra jogosult az igénylő. A házi segítségnyújtás elsősorban az ellátott és lakókörnyezete higiéniás körülményeinek megtartásában való közreműködést, háztartási, gondozási és ápolási feladatok elvégzését és veszélyhelyzetek kialakulásának megelőzésében, elhárításában való segítségnyújtást biztosít.
A házi segítségnyújtás szolgáltatás két tevékenységi köre:
- A szociális segítés, amelyhez az alacsony szükséglet kielégítését szolgáló, szakképzettség nélküli is ellátható tevékenységek tartoznak.
- Személyi gondozás, amelynek keretében „intenzív” szükségletet kielégítő gondozási tevékenységek és az ápolói kompetenciának megfelelő ápolási feladatok végezhetők a megfelelő szociális vagy egészségügyi szakképesítés birtokában.
A személyi gondozás mellett a szociális gondozó a szociális segítés körébe tartozó tevékenységeket is elvégezheti. A személyi gondozás és a szociális segítés együttesen legfeljebb napi 4 órában nyújtható. A gondozási szükségletet folyamatosan vizsgálni kell annak megállapításával is, hogy az igénylő számára a szociális segítés vagy a személyi gondozás indokolt-e. Amennyiben a házi segítségnyújtás során szakápolási feladatok ellátása válik szükségessé, a házi segítségnyújtást végző személy kezdeményezi az otthonápolási szolgálat keretében történő ellátást.
Feladatok a szociális segítésnél:
A lakókörnyezeti higiénia megtartásában való közreműködés körében:
Takarítás a lakás életvitelszerűen használt helyiségeiben (hálószobában, fürdőszobában, konyhában és illemhelyiségben); Mosás; Vasalás;
A háztartási tevékenységben való közreműködés körében:
Bevásárlás (személyes szükséglet mértékében); Segítségnyújtás ételkészítésben és az étkezés előkészítésében; Mosogatás; Ruhajavítás; Közkútról, fúrt kútról vízhordás; Tüzelő behordása kályhához, egyedi fűtés beindítása (kivéve, ha ez a tevékenység egyéb szakmai kompetenciát igényel); Télen hó eltakarítás és síkosság-mentesítés a lakás bejárata előtt; Kísérés.
Segítségnyújtás veszélyhelyzet kialakulásának megelőzésében és a kialakult veszélyhelyzet elhárításában.
Szükség esetén a bentlakásos szociális intézménybe történő beköltözés segítése.
Feladatok személyi gondozásnál:
Az ellátást igénybe vevővel segítő kapcsolat kialakítása és fenntartása körében:
Információnyújtás, tanácsadás és mentális támogatás; Családdal, ismerősökkel való kapcsolattartás segítése; Az egészség megőrzésére irányuló aktív szabadidős tevékenységben való közreműködés; Ügyintézés az ellátott érdekeinek védelmében.
Gondozási és ápolási feladatok körében:
Mosdatás, fürdetés, öltöztetés, ágyazás, ágyhúzás, inkontinens beteg ellátása, testfelület tisztítása, kezelése, haj-arcszőrzet ápolás, száj-fog-protézis ápolás, körömápolás, bőrápolás, folyadékpótlás, étkeztetés (segédeszköz nélkül), mozgatás ágyban, decubitus megelőzés, felületi sebkezelés, gyógyszer kiváltása-adagolása, gyógyszerelés monitorozása, vérnyomás és vércukor mérése, hely- és helyzetváltoztatás segítése lakáson belül és kívül, kényelmi és gyógyászati segédeszközök beszerzésében való közreműködés, kényelmi és gyógyászati segédeszközök használatának betanítása, karbantartásában való segítségnyújtás, a háziorvos írásos rendelésén alapuló terápia követése (a tevékenység elvégzéséhez való kompetencia határáig).
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője szóbeli vagy írásbeli kérelmére, indítványára történik. Ha az ellátást igénylő személy cselekvőképtelen, a kérelmet, illetve indítványt – az érintett személy véleményét lehetőség szerint figyelembe véve – a törvényes képviselője terjeszti elő. A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy – ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta – önállóan terjesztheti elő. A kérelem felvétele után elvégzik a vonatkozó jogszabály előírása szerinti gondozási szükséglet vizsgálatot, illetve elkészítik a szükséges iratokat majd ennek eredményeképpen a megállapodás aláírásával megkezdődik a tényleges gondozási tevékenység.
A szolgáltatás térítési díj fizetése ellenében vehető igénybe.
A házi segítségnyújtás keretében ellátható személyek száma 40 fő.