Tata elnyerte az Aktív Település díjat
Városunk az elsők között nyerte el az Aktív Település díjat, melyet március 19-én Budapesten vett át Michl József polgármester.
Március 19-én első alkalommal szervezte meg az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság Budapesten az Aktív Települések Konferenciát, amely az aktív életmód, a szabadidősport és a mobilitás fejlesztésének aktuális kérdéseit és jó gyakorlatait mutatta be, különös tekintettel az önkormányzatok szerepére. A Magyar Sport Házában megrendezett esemény célja az volt, hogy szakmai fórumot teremtsen a mozgásbarát településfejlesztés, az egészséges életmódot támogató programok, valamint a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésének bemutatására és megvitatására.
Ugyancsak idén először Aktív Település díjat kaptak azon települések önkormányzatai, amelyek tudatosan, hosszú távon gondolkodva tesznek azért, hogy lakosaik életének természetes részévé váljon a mozgás. A díj, melyet Tata is elnyert, annak elismerése, hogy az adott település nemcsak felismerte a fizikai aktivitás fontosságát, hanem konkrét, a lakosság széles körét megszólító lépéseket is tett ennek ösztönzésére. A budapesti konferencián Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár elmondta: – Egy kutatás szerint hazánkban a halálozások 9,2%-a a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, ami azt jelenti, hogy naponta 37 ember azzal összefüggésben hal meg, hogy nem mozog eleget. Igazából az a kérdés, hogy hogyan tudunk javítani ezen az arányon, és ezzel együtt az egészségi állapotunkon. Hatással van ránk a genetika és a környezeti változások is, de egyértelműen kimutatható, hogy a legnagyobb hatással az életmódunk van az egészségünkre. Az Aktív Magyarországért Felelős Államtitkárság civil szervezetekkel és önkormányzatokkal együttműködve különböző ágazati stratégiákat készített, például kerékpáros, vízi turisztikai vagy horgászstratégiát, ezek mentén jött létre az Aktív Életmód Stratégia, amely kijelöli a célokat. Nem elég azonban ezzel kormányzati szinten foglalkozni, az önkormányzatoknak ugyanis kiemelt szerepük van a szemléletváltásban. Nekünk, és a települések vezetőinek az a feladatunk, hogy a programjaink által könnyebbé tegyük az emberek életét, s ha ezt sikerül elérnünk, akkor az élet szebb, barátságosabb, egészségesebb és boldogabb lesz – mondta el Révész Máriusz.
Az Aktív Település díj pályázatot korábban azzal a céllal írták ki, hogy az hozzájáruljon a helyi szintű életmódformáló törekvések elismeréséhez, ösztönözze az önkormányzatokat az aktív életmód további népszerűsítésére, és méltassa az ezen a területen elért konkrét eredményeiket. A díj adományozása azt kívánja előmozdítani, hogy a helyi döntéshozók kiemelt figyelmet fordítsanak a lakosság mozgásban gazdag életmódjának támogatására, a szabadidősportot segítő programok, események és infrastruktúrák fejlesztésére. A díjat olyan önkormányzatok nyerhetik el, amelyek ellátják mindazon kötelező feladataikat, melyeket a jogszabály számukra előír, és ezeken túlmenően teljesítik az Aktív Település díj odaítélésének szempontrendszerében meghatározott általános követelményeket, többek között:
– aktív szerepet vállalnak a szabadidősport népszerűsítésében, különösen a pályázati lehetőségek kihasználásával olyan közösségi sportterek, események, eszközök létrehozásában, amelyek minden korosztály számára elérhetőek,
– példamutató együttműködést alakítanak ki a szabadidősport, mozgásprogramok területén tevékenykedő civil szervezetekkel, iskolákkal és helyi szereplőkkel,
– a helyi közösségi életbe – különösen a mozgással, szabadidősporttal összefüggő kezdeményezésekbe – széles körben bevonják a lakosságot, elősegítve a társadalmi kohézió és az egészségtudatos szemlélet erősödését.
A pályázatok elbírálását szakmai bizottság végezte, amely az értékelés során figyelembe vette, hogy a pályázó önkormányzat az adottságaitól – településmérettől, demográfiai helyzettől, rendelkezésre álló erőforrásoktól stb. – függően hogyan valósítja tevékenységeit.
A tatai pályázat részletesen bemutatta városunk sportéletét, szabadidős programjainak sokszínűségét, az aktív élet feltételeinek megteremtését, az elmúlt időszak sport-infrastruktúra fejlesztéseit. Az önkormányzat és Tata 50 sportegyesülete együtt, egyeztetve szervezi a helyi sportélet éves eseményeit. Tatán tavaly 33 szabadidősport eseményt rendeztek, köztük volt többek között a Tatai Minimaraton és Félmaraton, a népszerű tófutások, a Válassz sportágat!, az Éjszakai kerekezés, az Által-ér Vízitúra, vagy a szilveszteri futás. 2025 sporteseményein több, mint 10 ezren vettek részt. Városunkban 4000 körüli az igazolt versenyzők száma, az önkormányzat a nagyobb sportegyesületeket éves szinten támogatja, s emellett pályázati rendszer keretében is segíti a helyi sportéletet. A mögöttünk álló 10 esztendőben olyan sport infrastrukturális és szabadidős fejlesztések valósultak meg, mint például a Güntner Aréna Városi Sportcsarnok, a szabadtéri sportparkok, a műfüves grundfoci pályák, az Építők parkja, a Kőkúti Iskola sportudvara, a tóparti pumptrack pálya, a KOMBI kerékpárkölcsönző rendszer és számos játszótérfelújítás. Michl József polgármester az Aktív Település díj elnyerésével kapcsolatban úgy nyilatkozott: – Ez a siker köszönhető az elvégzett sok-sok munkának, és azoknak az egyesületeknek, közösségeknek, amelyek városunkban a sportért, az aktív életmódért dolgoznak nap, mint nap. 66 pályázó város közül öten kapták meg a díjat, köztük mi is. Szívből gratulálok ehhez az elismeréshez a tataiaknak, nagyon köszönöm a sportegyesületeink munkáját, mellettük pedig óriási köszönet mindazoknak, akik a szabadidejükben futnak, táncolnak, kerékpároznak, eveznek, vagy bármilyen más fizikai aktivitást végeznek, jó példával szolgálnak, és aktívan részt vesznek a helyi sportéletben.
Az Aktív Település díj évente adományozható elismerés, mellyel oklevél, valamint a nyertes közigazgatási határait jelző településnév táblánál elhelyezendő dísztábla is jár, amely tanúsítja, hogy a település az aktív életmód népszerűsítésében élen jár. A díjátadónak teret adó konferencián számos témáról hallhattak szakmai beszámolókat a résztvevők, például a mentális akadálymentesítés fontosságáról, az időskori mozgáslehetőségekről, valamint az élhető közterületek és az aktív közlekedés kapcsolatáról.
























