Tata pályázik az Európa Ifjúsági Fővárosa címre
Tata Város Önkormányzata pályázati anyagot készít elő „Európa Ifjúsági Fővárosa – Tata 2027” címmel. A pályázat kapcsán Rigó Balázs alpolgármester tartott tájékoztatót a Városházán november 22-én, a lehetséges együttműködő partnerek számára.
Az Európa Ifjúsági Fővárosa (European Youth Capital) program az Európai Ifjúsági Fórum (az európai országokban működő ifjúsági tanácsokat és nemzetközi ifjúsági civil szervezeteket tömörítő ernyőszervezet) kezdeményezéseként indult el 2009-ben. 2014-ben már az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa hivatalosan is elismerte az Európa Ifjúsági Fővárosa címet, és partnerként csatlakozott a kezdeményezéshez. A címet évente ítélik oda valamelyik európai városnak, amely programok sokaságán keresztül mutathatja be, mi mindent tesz az ifjúságért. A kezdeményezés egyik célja egy Európa-szintű ifjúsági összefogás, együttműködés létrehozása. Egy adott város nevezése, a programok kidolgozása és a szükséges dokumentáció elkészítése jelentős részben a fiatalok feladata, így már maga a pályázati folyamat is a közös munka eredményeire épül. Az Európai Ifjúsági Fórum úgy fogalmaz „a cím célja, hogy fiatalok fokozottabban részt vegyenek a társadalom életében, és erősödjön az európai identitásuk”.
A novemberi egyeztetésen Rigó Balázs úgy nyilatkozott: – Azokat a lehetséges együttműködő partnereket hívtuk meg, akikre számítunk a pályázat kidolgozása során. Februárig kell elkészítenünk egy 15 oldalas koncepciót, amelyet majd egy bizottság értékel. Ezért nagyon fontos az, hogy mindenki, aki akár a kidolgozás, akár a későbbi megvalósítás során a partnerünk lehet, már most be tudjon kapcsolódni. A legfontosabbak természetesen a fiatalok, hiszen róluk szól a pályázat az első pillanatól fogva, de most azokat a személyeket, intézményeket, civil szervezeteket is meghívtuk, akikre számítunk a tervezésben.
A Városházán a meghívottak általános információkat kaptak a pályázatról, a pályázat folyamatáról és a következő időszak konkrét feladatairól is szó esett.
Nem csupán az a fontos, hogy a pályázattal érintett évben mit valósíthatnánk majd meg 2027-ben, hanem az is, hogy később milyen előnyöket, milyen hasznot várhatunk mindettől. Ebben pedig kiemelt szerepe van annak, hogy hatékonyabban meg tudjuk szólítani a fiatalokat, még többeket bevonjunk a városunk életébe, és együtt tegyünk ezért a célért. Abban bízunk, hogy ha a fiatalok bekapcsolódnak ebbe a folyamatba, akkor élvezni fogják az együttműködést és másokat is elhívnak majd, aminek szerepe lehet a helyi fiatal közösség további erősítésében is – mondta Tata alpolgármestere.
Az Európa Ifjúsági Fővárosa pályázat első győztes városa Rotterdam volt. Ezt követően a pályázaton Torino, Antwerpen, Braga, Maribor, Szaloniki, Kolozsvár, Gandzsa, Várna, Cascais, Újvidék, Amiens, Klaipėda, Tirana, Lublin, Gent és Lviv nyerte el a címet. Európa Ifjúsági Fővárosait két évvel előre választják ki.