Tatára érkezett a Bündeltanz – nagy sikert aratott az Oberon Társulat előadása
„Bündeltanz” (Batyutánc) címmel mutatta be a magyarországi németek elűzetéséről szóló előadását az Oberon Társulat november 17-én. A nézők megtöltötték a Német Nemzetiségi Múzeum földszintjét, a vasárnap esti előadás nagy sikert aratott a tatai közönség soraiban.
A második világháború lezárása után 1946. január 19. és 1948. június 30. között hazánk területéről 200-220 ezer német nemzetiségű lakost telepítettek ki Németországba a kollektív bűnösség elve alapján. A kitelepítés a Budapest környéki falvak lakóit érintette először, ezt követte a Dunántúl, a Duna-Tisza köze és a tiszántúli térség. Bár a kiszállítások időközben többször is leálltak, végül csak 1948-ban értek véget. A Magyar Országgyűlés 2012-ben január 19-ét emléknappá, a Magyarországi Németek Elűzetésének Emléknapjává nyilvánította, 1946-ban ugyanis ezen a napon indult el az első, német nemzetiségűeket szállító szerelvény Budaörsről, Németországba.
A Tatai Német Nemzetiségi Múzeum hosszú évek óta szervez különböző programokat, gyűjti a személyes emlékeket, visszaemlékezéseket a kitelepítéshez kapcsolódóan, az Oberon Társulat produkcióját is ezért hívta el városunkba. A „Bündeltanz” című előadás a magyarországi németek elűzetésének témájával foglalkozik, s egy közös alkotómunka eredménye, melyben a játszók rögzített improvizációi, a sváb zenei hagyományok és a történelmi emlékezet együtt alkotnak színházi egységet.
Ákli Krisztián, az előadás írója és rendezője a Német Nemzetiségi Múzeumban elmondta, hogy az elmúlt időszakban munkáján keresztül számos kapcsolódása lett a német kultúrával, s több sváb származású színházi alkotót is megismert, akik hitelesen és érvényesen tudnak ezzel a témával dolgozni. Ákli Krisztián úgy nyilatkozott: – A folyamat során először sokat beszélgettünk a művészekkel, mindenki mesélt az érintettségéről, improvizáltattam a színészeket, csak ezt követően rögzült a szöveg, illetve forgatókönyv. 2021-ben a Déryné Programnak köszönhetően támogatást is kaptunk a munkánkhoz, ami rendkívül fontos témát dolgoz fel. Feladatomnak tekintem, hogy minden ilyen, a jelent magyarázó, identitásképző történelmi eseményt, ami nem kap elég nagy hangsúlyt, újramesélve átélhetővé tegyünk. Az én célom ezzel az előadással az, hogy a nézők és alkotók is érezzék, hogy egy közösség tagjai vagyunk, s mindez a mi közös történetünk része, függetlenül attól, hogy volt-e sváb származású a családunkban, vagy sem.
A november 17-i előadást a Tatai Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta. Az előadásról további részleteket találnak a produkció közösségi oldalán: https://www.facebook.com/bundeltanz