Testületi üléssel zárták az évet a Városházán
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete december 20-án tartotta ez évi utolsó ülését a Városháza dísztermében, ahol 15 napirendi pontban egyeztettek. Az ülés előtt a Tatai Kertvárosi Óvoda Süni-csoportja mutatta be karácsonyi műsorát.
A képviselők munkájukat a jövő évre vonatkozó városi költségvetés tárgyalásával kezdték. A témáról Michl József polgármester nyilatkozott az ülést követő sajtótájékoztatóján: – Nagyon örülök annak, hogy még idén el tudtuk fogadni a következő esztendő költségvetését, köszönöm ezt a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal munkatársainak és képviselő társaimnak is. Az önkormányzati költségvetés két fő bevételi forrása az állami támogatás és az adóbevétel. A 2024-es évben 2.562.744.166 forint állami támogatást kap Tata, a jövő évre tervezett adóbevételünk pedig 3.545.741.564 forint, melynek több, mint 90%-át a cégek, vállalkozások, és közel 10%-át magánszemélyek fizetik be. Nagyon átfogó, részletes rendeletünk született, amelyet az érdeklődők is megtalálnak a város honlapján.
A rendelet-alkotáshoz kapcsolódó előterjesztések sorában a decemberi ülésen napirendre került a tanulmányi ösztöndíjakról és adományozásuk rendjéről, illetve az Esterházy Miksa „Viator” sportösztöndíjról szóló rendeletek módosítása. Ennek nyomán az Öveges József Tanulmányi Ösztöndíj havi összegét 12 ezerről 25 ezer forintra, a Tata Város Legszorgalmasabb Diákja Ösztöndíjat pedig középiskolások részére 7 ezerről 15 000 ezer forintra, az általános iskolások részére 6 ezerről 10 000 forintra emelték. Jövőre változik a városi sportösztöndíj is, a módosítást követően két kategóriában lehet majd pályázni: tatai sportegyesületben sportoló személy vagy tatai sportegyesületből induló sportoló, aki olimpiai sportágban válogatott kerettag és még nem múlt el 18 éves, s a pályázat benyújtását megelőző évben országos vagy nemzetközi versenyeken kiemelkedő eredményeket ért el, valamint olyan tatai sportegyesületben sportoló személy vagy tatai sportegyesületből induló sportoló, aki olimpiai sportágban válogatott kerettag, és betöltötte a 18. életévét, s a pályázat benyújtását megelőző évben országos vagy nemzetközi versenyeken kiemelkedő eredményeket ért el. Az ösztöndíj összegét az 1. kategóriában havi 50 ezer forintban, a 2. kategóriában havi 150 ezer forintban állapította meg a képviselő-testület.
Az ülés egyik kiemelt témája volt a helyi buszközlekedéssel kapcsolatos döntések meghozatala. Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, a képviselők novemberi ülésükön egyhangúlag elfogadták a FIDESZ-KDNP javaslatát arról, hogy jövőre a helyi járatú buszokon legyenek mindenki számára ingyenesek a jegyek és bérletek. Michl József polgármester a napirenddel kapcsolatban elmondta: – A VOLÁNBUSZ Zrt. kérésére minimális változtatásokat fogadtunk el, ugyanis a közlekedési társaságnak kötelező statisztikát vezetnie a buszok kihasználtságáról, a járatokon utazók, a bérleteket és jegyeket váltók számáról, emellett szükséges, hogy mindenkinek legyen utazási biztosítása is. Ezért az új rendszerben a tatai állandó és ideiglenes lakcímmel rendelkezők, a Tatai Kistérség településein élők és a Tatán munkát vállalók bérletet válthatnak 30 napra 150 forintért, vagy egész évre 1800 forintért. Mindkét bérlettel korlátlanul használhatóak lesznek a tatai buszjáratok. Emellett, aki csak alkalmanként utazik, napijegyet válthat 200 forintért, amely az utazás napján korlátlanul használható fel, az összes vonalon. Az új rendszert február elsejétől vezetjük be, mert a Volánnak időre van szüksége az átálláshoz és annak adminisztrációjához, de nagyon fontos, hogy az idén decemberre megváltott helyi buszbérletek, egészen 2024. február 5-ig érvényesek maradnak.
Az ülésen az önkormányzat cégeivel kapcsolatban is születtek döntések, aktualizálták a Tatai Városgazda Nonprofit Kft.-vel megkötött közhasznúsági megállapodást a 2024-es esztendőre, valamint szavaztak a Tatai Öreg-tó Kft. ügyvezetőjének jogviszonyáról, Heitz Ferenc, további egy évre megbízást kapott a halászati cég ügyvezetői feladatainak ellátására.
A Városházán december 20-án számos tájékoztatóról, beszámolóról egyeztettek, többek között az „Európa Ifjúsági Fővárosa – Tata 2027” pályázatról, illetve a testvérvárosi kapcsolataink keretében idén lezajlott programokról, eseményekről. Utóbbival kapcsolatban elhangzott, hogy 2023-ban Tatán 23 kétoldalú testvérvárosi találkozásra került sor, míg testvérvárosainkban és partnertelepülésünkön összesen 21 ilyen alkalom valósult meg. 247 vendéget fogadtunk és 235 tatai jutott el az év során testvérvárosainkba és V4-es partnertelepülésünkre.
Az éves összefoglalók sorában napirendre került az ifjúsági feladatok ellátása is, részletezve Tata Város Diákönkormányzatának (TAVIDÖK) munkáját. A TAVIDÖK idén több, mint 100 programot valósított meg együttműködve 60 partnerszervezettel, intézménnyel. A fiatalok kiemelt rendezvényei között szerepelt az Éjszakai kerekezés az Által-ér völgyében, a Komárom-Esztergom Vármegyei Ifjúsági Bál, az első Városi Diáknap, vagy a Vármegyei Ifjúsági Vitanap és Gondolatbörze.
Az esztendő utolsó ülésén összegezték a képviselő-testület bizottságainak 2023. évi tevékenységét. A Humán és Ügyrendi Bizottság 9 fővel – 5 képviselővel és 4 külsős taggal – végezte idei munkáját. A bizottság 2023-ban 11 alkalommal ülésezett, a tárgyalt napirendi pontok száma 102 volt, melyek kapcsán összesen 146 határozat született. A Pénzügyi, Környezetvédelmi és Városfejlesztési Bizottság 9 fővel – 5 képviselővel és 4 külsős taggal – dolgozott az elmúlt 12 hónapban, 11 alkalommal ülésezett, 113 napirendi pontot tárgyalt, és összesen 197 határozatot hozott.
A képviselő-testület decemberben is pontos tájékoztatást kapott az Európai Uniós pályázatokról és a Magyar Kormány által biztosított támogatásokról. Az aktuális projektekkel kapcsolatban Michl József tájékoztatott arról, hogy új pályázatokat nyújt be az önkormányzat. Az egyik ilyen lehetőség a Fáklya utca területére koncentrálva tartalmaz többek között járdaépítést, parkoló bővítést, a büfésor teljes megújítását, egy új vizesblokk építését, emellett a hátsó, erdei tornapálya korszerűsítését igazodva a mai kor igényeihez, valamint a tóparti madármegfigyelő torony felújítását. Szintén pályázati támogatás segítségével az Által-éren egy hajózható útvonal kiépítését tervezik megvalósítani, egy un: kenu-csúszda kialakításával. Ugyancsak pályázik a város egy helyi humán fejlesztésekkel kapcsolatos felhívásra, mely közösségi programok szervezését, megrendezését teszi lehetővé.
Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete éves munkáját a hagyományoknak megfelelően idén is közmeghallgatással zárta. A közmeghallgatáson először a képviselők egyéni éves beszámolóit hallhatták, majd Michl József polgármester és Rigó Balázs alpolgármester tartott tájékoztatást a Magyary Terv 3.0-ról, végül pedig lakossági kérdésekkel, javaslatokkal zárult az esemény.
A képviselő-testület 2024 januárjában folytatja munkáját, a következő ülésre várhatóan január utolsó szerdáján kerül majd sor.