Újabb beruházásokkal folytatódik a városi csapadékvízelvezető-rendszer fejlesztése

Október 25-én a Városháza díszterme adott helyet a „Tata város csapadékvíz elvezetésének fejlesztése III. ütem” elnevezésű, TOP-PLUSZ projekt nyitó rendezvényének. A 980 millió forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatás segítségével több újabb helyszínen is sor kerülhet városunkban a csapadékvíz-elvezetés fejlesztésére, többek között a Petőfi Sándor, a Béke, a Mária, az Ágnes, a Judit utcákon és a Jókai soron.

Tata Város Önkormányzata azzal a céllal nyújtotta be pályázatát, hogy Tata számos pontján folytatódhasson a csapadékvíz-elvezető rendszerek fejlesztése és megújítása. A pályázat a TOP_Plusz-1.2.1-21 kódszámú, „Élhető települések” című felhíváson 2023-ban elnyerte a támogatást, így városunk újabb pontjain nyílt lehetőség arra, hogy olyan csapadékvíz-elvezető rendszereket alakítsanak ki, amelyek képesek elvezetni a befogadóba a klímaváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló, egyszerre lehulló, nagy mennyiségű esőt is. A támogatás nyomán meglévő rendszerek átépítésére, valamint új csatornák kiépítésére is sor kerül a vízkárok csökkentésének, megelőzésének, a csapadékvíz kezelésének, valamint újrahasznosításának céljával.

Bencsik János országgyűlési képviselő a projektnyitó rendezvényen elmondta: – A csapadékvíz megfelelő elvezetésének megoldására jelentős támogatás áll rendelkezésre, s ezek a beruházások valóban az élhetőséget biztosítják az itt élők számára. A képviselő emlékeztetett olyan korábbi fejlesztésekre, mint például a Május 1. úton lezajlott, a forráskárok rendezéséhez kötődő beruházás, valamint az Építők parkjának fejlesztéséhez kapcsolódó, Kertváros egy részének csapadékvizét is levezető csapadékcsatorna kiépítése. Az önkormányzat már hosszú ideje előre gondolkodik ebben a témában, és csak így lehet együttműködve tervezni, hasznos beruházásokat megvalósítani – fogalmazott Bencsik János.

A „Tata város csapadékvíz elvezetésének fejlesztése III. ütem” nevű projek az alábbi helyszíneket érinti:

-az agostyáni városrészben a Petőfi utca, Jókai sor és a Béke utca,

– a Mária utca vízelvezetés kiépítése a Judit és Ágnes utcák bekapcsolásával,

-a Május 1. út 24-28. szám mögötti terület forrásvíz-elvezetése és a Bláthy Ottó utcai vége,

– a Dadi út és környezete,

– a Szilágyi Erzsébet utca és környezete,

– az Újvilág utca.

A Városházán Popovics György, a vármegyei közgyűlés elnöke tájékoztatott arról, hogy a TOP-os programok lezárulta után indult el a TOP Plusz, melyben Tata egy nagyon komoly pályázati csomagot nyújtott be, és eddig már összesen 2 milliárd 685 millió forintot nyert el különböző fejlesztésekre, kerékpárútra, óvodaépítésre és vízrendezésre is. A vízrendezés témában a város lépésről-lépésre halad előre, s örülünk, hogy ismét hozzá tudunk járulni egy újabb fejlesztéshez – mondta el Popovics György, aki hozzátette: – Az „Élhető települések” elnevezésű felhívás nem csupán vízrendezési lehetőségeket rejt magában, hanem zöldfelületek megújítását, közösségi, kulturális és sportfejlesztéseket, kerékpárutak építését, különböző környezeti kármentesítéseket. A TOP Pluszban 70 támogatott projekt lesz, ebből Tata már megnyert ötöt, és összesen vármegyei szinten több, mint 11 milliárd 617 millió forintot tudunk erre elkölteni Tatabánya és Esztergom nélkül.

A hat különböző területen zajló beruházásra a tervek elkészülte és a vízjogi engedélyek kiadása után egymást követően kerül sor, a befejezés várható időpontja 2026. május 31. Michl József polgármester a projektnyitó rendezvényen köszönetet mondott a támogatásért, kiemelve, hogy a fejlesztésekkel érintett területek mind olyan helyszínek, melyekre vonatkozóan a város már régóta várta a lehetőséget a támogatásra.

A tervezett beruházás egy komplex, átgondolt vízrendezési fejlesztés újabb fontos lépését jelenti. Tatán a közelmúltban is tovább korszerűsödött a helyi csapadékvíz-elvezető rendszer, emellett olyan fejlesztések is megvalósultak, melyek a víz megtartásának természetes lehetőségeit aknázzák ki. 2023-ban például egy több, mint 1,1 milliárd forintos projekt nyomán 1755 méteren épült új csatorna, megtörtént az Újhegyi úti vízfolyás zártszelvényének átépítése, a Nádas utcában pedig 500 négyzetméternyi felületen 11 esőkertet alakítottak ki, ezzel is mérsékelve a villámárvizek okozta károkat.

Október 25-én a Városházán sor került az első két projekthelyszínre vonatkozó kiviteli szerződés aláírására a Mária utcára és környékére, illetve a Május 1. út 24-28. szám mögötti területre vonatkozóan.