Újabb jelentős lépéssel folytatódik a városi csapadékvíz-elvezetési rendszer fejlesztése

A II. János Pál téren megkezdődött a „Tata Város csapadékvíz elvezetésének fejlesztése II. ütem” elnevezésű projekt, a beruházás helyszínén július 10-én rendeztek projektnyitó sajtótájékoztatót.
Tata Város Önkormányzata a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretében nyert el 405 millió forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatást, melynek köszönhetően folytatódhat városunkban a csapadékvíz elvezetés fejlesztése a II. János Pál téren, valamint a Május 1. út-Kazincbarcikai utca- Thury György utca és Új út környékén.
Az önkormányzat a következő időszakban Tata több pontját újítja meg és fejleszti a csapadékvíz-elvezető rendszereket. Erre 2023-ban, a TOP Plusz „Élhető települések” című felhíváson nyert el támogatást. A projekt nyomán a meglévő rendszereket fejlesztik és új csatornákat is építenek, alkalmassá téve őket a klímaváltozás miatt egyre gyakrabban előforduló nagy mennyiségű csapadék elvezetésére. Michl József polgármester a projektnyitó eseményen elmondta: – Két nagy feladatunk van a beruházás során, egyrészt a csapadékvíz elvezetés korszerűsítése az érintett helyszíneken, másrészt pedig a II. János Pál tér teljes átépítése, amely magában foglalja a parkolók kiépítését, a járda és az út megújítását, a közvilágítás és a zöldterület fejlesztését is. A városvezető hozzátette: – Régi vágyunk volt a tér átépítése, amelynek köszönhetően a helyszín sokkal biztonságosabb, rendezettebb lesz, hiszen a tér gyakorlatilag „faltól-falig” megújul, a Szent Kereszt Plébániatemplom, a Fazekas Iskola és a tatai zeneiskola, a Fazekas utca és a tér oldalánál fekvő ingatlanok által körbezárt teljes területen. A parkoló pedig hozzájárul majd a csapadékvíz megtartásához, ugyanis annak burkolata, az Ecogreen (parkoló) térkő burkolat kialakítása biztosítja az esővíz hatékony elszivárgását, s ezzel hozzájárul a környezet vízháztartásának javításához. Az Ecogreen térkő egyszerre szolgálja a vízelvezetést, a környezetvédelmet és a tartósságot.
A beruházás kivitelezése a héten megkezdődött, a teljes projekt a tervek szerint 2026 nyarára fejeződik majd be. A fejlesztésekre az egyes helyszíneken egymás után kerül majd sor, most a II. János Pál téren indultak meg az építési munkák az első közbeszerzési eljárás eredményes lefolytatását követően. A téren a kivitelezés nyomán út és járda épül összesen 83 méteren, megépítik az új parkolót is, amely alatt helyet kap a zárt csapadékvíz elvezető rendszer, emellett a téren korszerűsödik és bővül a közvilágítás. A terület zöldfelületeit 12 lombos fa telepítésével, valamint cserje és évelőágyások, illetve esőkertek kialakításával fogják gazdagítani. Borsó Tibor, a vármegyei közgyűlés alelnöke a témával kapcsolatban úgy fogalmazott: – Ez a tatai projekt mintapéldája annak, hogy hogyan lehet egy város közterét okosan és innovatívan megújítani úgy, hogy az az intézményeknek és az ott lakóknak egyaránt hasznos legyen.
Az önkormányzat a mögöttünk álló időszakban is kiemelten kezelte a helyi csapadékvíz elvezető rendszer fejlesztését, valamint a vízmegtartás természetes lehetőségeinek alkalmazását. 2019 nyarán adták át a megújult Építők parkját, a helyszínen első lépésben a Kertváros egy részének csapadékvizét is levezető csapadékcsatornát építettek ki, melynek nyomán a korábbi intenzív esőzésekkor jelentkező elöntések a városrészben jelentős mértékben csökkentek. A csapadékcsatorna megépítésével párhuzamosan a többi közművezetéket is kiváltották, valamint újakat fektettek le. 2023-ban egy több, mint 1,1 milliárd forintos vízrendezési projekt nyomán 1755 méteren épült új csatorna Tatán. A „Tata város csapadékvíz elvezetésének fejlesztése” című projektnek köszönhetően a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében megtörtént az Újhegyi úti vízfolyás zártszelvényének átépítése. A fejlesztés hosszú távú célja az volt, hogy az érintett városrész csapadékvíz-kiöntésektől veszélyeztetett utcáiban egy megfelelő biztonságot nyújtó rendszer megépítésével biztosított legyen az esővíz elvezetése. Az új csatorna a vasút melletti MÁV területen, majd a Gesztenye fasor útburkolata alatt halad a Malom-patak felé, s a beruházás során megújult a Vasút utca egy részének és a Gesztenye fasornak az útburkolata is. A projekt 96 családi házat, 250 társasházi lakást és egy önkormányzati óvodát érintett. Városunkban több olyan terület is található, ahol a terepi és műszaki adottságok miatt a csapadékvíz elvezetése a hagyományos nyitott vagy zárt vízelvezető rendszerek megépítésével nem valósítható meg. Erre a problémára adnak természetközeli, alternatív megoldást a Nádas utcában 2023 őszén megvalósított esőkertek. A projekt során 11 esőkertet alakítottak ki 500 négyzetméternyi felületen.
A most elindult beruházás egy komplex, városi vízrendezési fejlesztés újabb fontos lépése, melyről Bencsik János országgyűlési képviselő elmondta: – Amikor befejeztük az Újhegyi úti vízfolyás zártszelvényének átépítését, megígértük, hogy lesz folytatás, és most teljesítjük is ezt.
A II. János Pál téri munkák négy ütemben zajlanak a következő hónapokban. Az első, jelenlegi ütem során, a parkoló és a vízelvezetés építése folyik, és csak a parkoló területe van lezárva. A második ütemben következik az útfelújítás, s mivel akkor a teljes pályaszakaszt elbontják, az átmenő forgalom megszűnik, csak az ott lakók hajthatnak majd be. A harmadik ütemben a járdák, kapubejárók felújítása zajlik, míg végül a negyedik ütemben a környezetrendezési feladatok állnak majd a középpontban, a fák mellett 200 cserjét és 1700 évelő növényt fognak elültetni. A kivitelezési munkák a tervek szerint még idén befejeződnek a téren.