Újabb tatai intézmény nyerte el a Zöld Óvoda címet
Zöld Óvoda címet kapott a tatai Geszti Óvoda, így városunkban már két intézmény is büszkélkedhet ezzel az elismeréssel.
A 2024-es Zöld Óvoda pályázatra beérkezett pályaművek értékelésének nyomán, a szakértők véleménye alapján, az Értékelő Bizottság javaslatára az Energiaügyi Minisztérium környezetvédelemért felelős helyettes államtitkárának és a Belügyminisztérium köznevelési helyettes államtitkárának döntése értelmében a tatai intézmény pályázata sikeres volt, és a Zöld Óvoda Kritériumrendszerben foglalt tartalmak teljesítésében elért eredményei alapján kiérdemelte a „Zöld Óvoda” címet.
Ahogyan a Geszti Óvoda vezetője, Szi-Benedek Sándorné az elismeréssel kapcsolatban fogalmazott: – Alapvetésünk az élet, és minden létező tisztelete. Vegyes csoportjainkban élményekben gazdag tapasztalatokkal ismerik meg gyermekeink a természet szépségeit. Követendő mintát mutatva tanítjuk őket az évszakok és az élővilág változásainak megfigyelésére, a természetes alapanyagok megismerésére és használatára, az egészséges ételek, italok kóstolására és fogyasztására. Folyamatosan takarékoskodunk az energiával: mérsékeljük a folyóvíz használatát csapok elzárásával, esővíz gyűjtésével. Lehetőségeinkhez mérten szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Tágas udvarunkon, a sokféle mozgásfejlesztő eszköz és tevékenység mellett, rendszeresen a gyerekekkel közösen végezzük a levélgyűjtést és a virágültetést, emellett rovarhotel, odú és madáretetők használatával alakítjuk ökoszemléletüket.
Az óvoda termeiben természetsarkok biztosítják a szükséges eszközöket és ismereteket, melyeknek bővítését számos gesztis program is szolgálja: a különböző világnapok, gomba- és tökkiállítás, az Öreg-tavi lehalászás és a madárvonulások megtekintése, a Geszti hét, a Luca-napi búzaültetés, a Nap hete, a környezetbarát hét, és a kirándulások, melyek tovább erősítik a kisgyermekek környezet iránti felelősségtudatát.
Korábban, a Tatai Kertvárosi Óvoda már két alkalommal is elnyerte a Zöld Óvoda címet, melyet 2019-ben és 2022-ben kaptak meg, és idén újra pályázni fognak rá. A pályázó óvodák a felhívásban meghatározott kritériumrendszer alapján önértékelést készítenek, melyben számot adnak a náluk zajló, a fenntartható fejlődés elvei szerinti tevékenységek tartalmáról, a környezeti nevelés szintjéről, az innovációs tevékenységek jellemzőiről és a fenntarthatóság szempontjai szerinti működtetésről. Amennyiben egy óvoda három alkalommal elnyerte a „Zöld Óvoda” címet, megpályázhatja a visszavonásig érvényes „Címmegtartó Zöld Óvoda” vagy az „Örökös Zöld Óvoda” címet.
(Fotók: Geszti Óvoda)