Újabb tatai malomépület korszerűsítése fejeződött be

10 éves tervezőmunka és kivitelezési folyamat után lezárult a József-malom megújítása. Az épület tetőterében szálláshelyeket alakított ki a tulajdonos, a fejlesztést október 25-én mutatták be.

Újabb tatai malomépület fejlesztése fejeződött be városunkban. A közelmúltban szépült meg a Német Nemzetiségi Múzeumnak otthont adó Nepomucenus-malom, a nyáron átadott angolkerti Malomparkban pedig újjászületett a Jenő-malom is, amely egy különleges kiállítással, a malmok titkait és a molnárok életét bemutató tárlattal várja az érdeklődőket. Ezen fejlesztések sorát bővíti az a munka, melynek nyomán mára teljesen megújulhatott a József-malom épülete.

A vizek hasznosítására malmok egész sora épült fel Tatán, melyek a múltban különféle feladatokat láttak el. Egy, az 1830-as évek elején készített térképen 15 működő malmot tüntettek fel. A malmok – bár változó hangsúllyal – de az 1950-es évekig szerepet játszottak a helyi gazdasági életben. A József-malom a Baumeister, valamint Stingl-malom néven is ismert volt. Előbbi a korai átépítéseit irányító Fellner Jakab építőmesterre utal, utóbbi pedig egyik bérlőjének családnevéhez fűződik. Eredetileg kallómalom volt, ahol a gyapjúból készült szövetanyagokat mechanikusan tömörítették. Az 1800-as évek elején megjelentek az olcsón előállított, nagyüzemi posztók, de abban az időben honosodott meg Tatán a majolikagyártás, s így az egykori kallómalmot a kerámiák díszítésére szolgáló máz őrlésére alkalmas üzemnek rendezték be. Később a majolikagyár áttért a kőedénygyártásra, s a József-malomnak így ismét új hasznosítási módot kellett találni: háromkerekű gabonaőrlő malommá alakították át. Az 1950-ben történt államosítás után az 1990-es években került ismét magántulajdonba, akkor lett újra átalakítva és felújítva. Először üzletház volt, de két évtized után a tulajdonosok új funkcióval szerették volna hasznosítani és korszerűsíteni. Az ehhez kapcsolódó tervezési, előkészítési munkák 2013-ban kezdődtek meg azzal a céllal, hogy a három szintes épület kívül és belül teljesen megújulhasson. 2016. augusztusa és 2017. decembere között a pinceszinten egy többcélú rendezvénytermet alakítottak ki külön vizesblokkal, ezzel a fejlesztéssel a helyszín alkalmassá vált a kiállítások megtartásától a kisebb koncertek, borvacsorák megrendezéséig számos társasági, közösségi esemény befogadására.  A földszinten bár, kávézó épült, az UccaBár 2019 áprilisában, a Magyar Bartender Szövetség versenyében elnyerte a TOP 5 Vidéki Koktélbár címet. A kávézóhoz kapcsolódik egy terasz is az Alkotmány utca felőli oldalon, mely tavasztól őszig üzemel. A tetőtérbe szálláshely funkciót álmodott meg a tulajdonos, a tervezett szállások kialakítása végül idén valósulhatott meg, s ezzel lezárult egy, a malomépületet érintő 10 éves fejlesztési időszak.

Essősy Ákos a fejlesztés kapcsán elmondta: – A malomépület 30 éve a család tulajdona, a korábbi felújítást követően 2013-ban kezdtünk el egy teljes korszerűsítést, melynek idén végére értünk a tetőtér befejezésével. Ott arra volt lehetőségünk, hogy kisebb szálláshelyeket létesítsünk, így három szobát alakítottunk ki egy közös nappalival. Az épület ezzel teljes, komplett funkciót kapott, hiszen a pincerészben egy rendezvénytér, a földszinten egy koktélbár, a tetőtérben pedig szállás található, melyek egymást kiegészítve, illetve külön-külön is működnek.