Utolsó ülését tartotta a 2019-24-es önkormányzati ciklus képviselő-testülete
A 2019-2024-es önkormányzati ciklus utolsó ülését tartotta a Városháza dísztermében Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete szeptember 25-én. A helyszínen 26 napirendi pontban szavaztak a képviselők.
A 2019-2024-es ciklusban városunk képviselői 57 ülést tartottak, ezekből 37 rendes, 15 rendkívüli, 1 pedig alakuló ülés, míg 4 közmeghallgatás volt, több, mint 140 órán át. A záróülésen napirend előtti felszólalásában Michl József polgármester köszönetet mondott képviselőtársainak. A városvezető kora délutáni sajtótájékoztatóján ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: – 8:4 arányban működtünk ebben a testületben, és nagyon jó közös munkát tudtunk végezni. Természetesen volt, amiben nem támogatott az ellenzék, de a döntéseink 90%-át közösen, egyformán szavazva, egyetértésben hoztuk meg. Közel kétezer határozatot fogadott el a testületünk, s a munkánk a koronavírus járvány idején sem állt meg, amikor elsősorban írásban egyeztettünk minden kérdésben. A mögöttünk álló ciklusban számos tényező nehezítette az önkormányzatok mindennapjait, így a pandémia, a háború, a menekültválság, az infláció és az energiaárak emelkedése, ezért különösen is hálás vagyok, hogy a képviselő-testület mindig tudott alkalmazkodni a változásokhoz, és megtalálta a megoldásokat. A folytatásban a júniusi választás eredményeképpen a testületünk többségét két civil szervezet adja, a döntések súlya rajtuk áll majd, de én azt gondolom, most adódik igazán lehetőség arra, hogy megmutassuk, képesek vagyunk együtt dolgozni és tenni Tatáért, a tataiakért.
Rendelet-alkotáshoz kapcsolódó előterjesztésekkel kezdődött a szeptemberi ülés, ezek sorában szerepelt az önkormányzat 2024. évi költségvetéséről szóló rendelet, valamint az egyes helyi adókról szóló önkormányzati rendeletek módosítása. 2020-tól a gépjárműadó bevétele központi költségvetési bevétel, a helyi iparűzési adó, ami az összes adóbevétel közel 80 %-át teszi ki, a helyi vállalkozások kedvező működésének köszönhetően évről-évre növekszik, azonban a növekedés következményeként jelentősen megemelkedett a szolidaritási hozzájárulás összege, melyet az önkormányzatoknak az adóerőképességük alapján kell megfizetniük. Míg a szolidaritási hozzájárulás 2022-ben még csak 298 953 E Ft volt, 2024-re már 678 172 E Ft lett. Mindemellett az utóbbi időszakban jelentős mértékben növekedtek a város fenntartási, valamint az intézmények működési költségei, amelyek egyre nagyobb terhet rónak az önkormányzatra, mindez együttesen adja az adókorrekció szükségességét, az idegenforgalmi, az építmény- és a telekadó esetében, melyek bevétele nem befolyásolja a szolidaritási hozzájárulás összegét, minden ezekből származó többletbevétel az önkormányzatnál marad. A témáról Michl József elmondta: – Az önkormányzat 13 éve nem nyúlt hozzá azokhoz az adónemekhez, melyek a magánszemélyeket is érintik. A mostani korrekcióval mintegy 500 millió forinttal nő a város éves bevétele, amire a következő esztendőben a költségvetés egyensúlyát tekintve nagy szükség lesz. A polgármester hozzátette: – Nagyon köszönöm a tataiaknak a megértést, és az a kérésem, hogy úgy tekintsünk erre, mint a saját városunk iránti felelősségvállalásunkra, hiszen az adófizetéssel a közösségünk életéhez, a városunk működéséhez, fenntartásához járulunk hozzá.
A környezetünket, természeti értékeinket illetően három előterjesztést is tárgyaltak a képviselők szeptember utolsó szerdáján. Ezek között szerepelt egy rendelettervezet a természetvédelem helyi szabályairól, melyről első olvasatban egyeztettek, valamint Tata 2024-2029 közötti Környezetvédelmi Programja illetve városunk Integrált Települési Vízgazdálkodási Terve.
Vagyongazdálkodási témában több, ingatlannal összefüggő döntés született a Városházán. Michl József tájékoztatott arról, hogy egy vállalkozás helyi gazdákkal összefogva egy közel 50 hektáros, gyengébb minőségű mezőgazdasági földterületen napelemparkot szeretne létrehozni, mely jelentős mennyiségű villamosenergia termelésére alkalmas. Az önkormányzattól kérték ennek a beruházásnak a támogatását azzal, hogy a szóban forgó területet átminősítse. A városnak ez a fejlesztés plusz telek és iparűzési adó bevételt jelenthetne, emellett az önkormányzat a beruházó számára 5 hektárnyi erdő telepítését, valamint a napelemparkokhoz vezető utak fejlesztését is előírta. Michl József úgy nyilatkozott: – Nagyon fontos, hogy ezzel kapcsolatban mi most csak elindítottuk a Helyi Építési Szabályzat módosítását, aminek a jövőben még három állomása is lesz, hiszen a javaslathoz 25 szakhatóság fog hozzászólni, tehát még nincs végleges döntés az ügyben, a szakhatóságok véleménye lesz majd a mérvadó.
Az ülésen a Fényes fasor mentén található egyes területrészek jövőbeni hasznosításával kapcsolatosan is voksoltak, három ingatlanra vonatkozóan. A Fényes fasoron van egy körülbelül 8 hektáros területe a városnak, ennek egy részét érintette a mostani döntés: – egyrészt 2 önálló, közel 1 hektáros, intézményi besorolású telket, melyekre valamilyen közösségi szolgáltatást nyújtó intézményt lehet építeni. Michl József elmondta, többen is érdeklődtek ilyen lehetőségről, és például az az ötlet is felvetődött, hogy az érintett területen egy olyan apartmanház együttes létesüljön, amely az idősek ellátását szolgálja. Nem szociális otthonról lenne szó, hanem olyan lakrészekről, melyekbe még önmagukat ellátni képes idősek költözhetnek, s helyben különböző szolgáltatásokat – egészségügy, étkeztetés, szórakozás – vehetnek igénybe, amelyek megkönnyítik az életüket és biztonságot adnak számukra. Ilyen intézményre jelentős igény van most is városunkban és környékén, de a közelben nincs elérhető szolgáltatás. Emellett egy harmadik területrész értékesítését is támogatta a testület, hiszen a Fényes fasor mentén lakóterületet is lehetne fejleszteni.
A Fáklya utcai büfésor területének jövőbeni hasznosításáról ugyancsak szavaztak a képviselők. Michl József sajtótájékoztatóján erről úgy nyilatkozott: – A témáról már beszélgetünk az új testület tagjaival is, és nem értünk egyet mindenben, én viszont azért kértem a döntést, mert ennek az árából tudjuk megvásárolni a jövőbeni, Fáklya utcára tervezett parkoló helyszínét. Azt szeretnénk, hogy egy szép, egységes éttermi, vendéglátós sort alakítsanak ki magánbefektetők, így megtörténhetne a Fáklya utca rendezése. Ezért az a döntés született, hogy mivel a telek nem megosztható, ebből a durván 3 ezer négyzetméteres területből tulajdoni hányadokat értékesít az önkormányzat akként, hogy az értékesítendő tulajdoni hányadok természetben 300 m2-es területrészeknek felelnek meg.
A beszámolók sorában a képviselők tájékoztatást kaptak többek között a központi címnyilvántartó rendszer létrehozásával összefüggő feladatokról, a Képviselő-testület bizottságainak 2024-es tevékenységéről, az aktuális pályázatokról, valamint a felszín alatti és felszíni vizek állapotáról, és vízgazdálkodási eseményekről. Utóbbihoz kapcsolódva Tata polgármestere külön köszönetet mondott mindazoknak, akik a dunai árvíz miatti védelmi munkákba Tatáról bekapcsolódtak, a honvédségnek, tatai diákoknak, civileknek és Dr. Horváth József jegyzőnek, aki Neszmély és Dunaalmás jegyzője is egyben, s feladatait nem csupán ebben a minőségében, hanem magánemberként is végezte.
Tata Város Önkormányzat új Képviselő-testületének alakuló ülésére október első felében – a tervek szerint előreláthatólag október 9-én – kerül majd sor, ezt követően az új testület és az újjáalakult bizottságok megkezdhetik munkájukat.