Várják a jelentkezőket a Tatai Passió előadáshoz
Passió előadásával készül a húsvétra március 24-én a Keresztény Értelmiségiek Szövetségének (KÉSZ) tatai csoportja. Az előadás előkészületei már zajlanak, azonban a szervezők még várják azoknak a jelentkezését, akik szívesen szerepet vállalnának a 2024-es Tatai Passióban. A témáról, és a jelentkezéssel kapcsolatos részletekről Izing László, a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége tatai csoportjának elnöke nyilatkozott.
–Alig múlt el a karácsony, és a tatai KÉSZ már a Húsvétra készül?
Izing László: – A Keresztény Értelmiségiek Szövetségének idén 30 éves tatai csoportja csatlakozva az országos programhoz, a helyi plébános atyák támogatásával Virágvasárnap délutánra Passió előadást szervez. Ily módon szeretnénk a keresztények legnagyobb ünnepére készülést és a megünneplését is lelkileg kellően emelkedetté tenni.
-Milyen előzményei vannak az ilyen templomi színjátszásnak világszerte és a szűkebb környezetünkben?
-Assisi Szent Ferenc 1223-ban az olaszországi Greccióban egy barátjával a betlehemi istálló mintájára berendezett egy barlangot. Megkérte a település lakóit, hogy játsszák el a pásztorokat meg a többi szereplőt, hogy így köszöntsék a karácsony éjszakáján érkező Megváltót. Ferenc éppen 800 esztendeje a betlehem képi megvalósítását teljes mértékben a Bibliában leírtakra alapozta. Emellett különösen fontosnak érezte, hogy a természetben, a növényekben, állatokban, de legfőképp embertársunkban lássuk meg Isten szeretetét és arcképét. Innen indult el a betlehemezés, majd a születés végpontjaként Jézus földi halálát ábrázoló passió-történetek bemutatásának szokása. A XX. századra Magyarországon a legtöbb templomnak volt színjátszó köre, melyek működését az 1948-as államosítás után tiltották be. Az általánosan elterjed templomi színjátszás mellett a jezsuiták, a piaristák – ez alól Tata sem volt kivétel – és a ferencesek iskoláiban a diákok évente több színjátékot is bemutattak. Szerencsére az egyházi gimnáziumokban a rendszerváltás előtti években sem szűnt meg az iskoladrámák előadása. Örömmel tapasztaltuk, hogy a bencés öregdiákok, felidézve a ’70-es, ’80-as évek emlékeit lelkesen csatlakoznak misztériumjáték előadásához.
–A passió szót hallva alighanem mindenki zenedarabra, vagy énekes előadásra gondol. Ilyen lesz a 2024-es Tatai Passió is?
-Valóban az elmúlt 30 évben az Evangélium szövegére komponált úgynevezett turbákat adtunk elő templomi énekkarokkal. Ez idő alatt nyilvánvalóvá vált, hogy legnagyobb ünnepünk előtt a kórustagok és a szólisták részére többnyire mélyebb lelki felkészülést eredményez. Az újévtől kezdődött felkészülés eredményeképp a pasaréti Páduai Szent Ferenc templomból származó misztériumjátékban újra együtt szerepelnek felnőttek és fiatalok, közösen tanúságot téve egyházunk hitéről és megújulni képes erejéről. A 2010-es évek végén a pasaréti ferences templom közössége létrehozott egy előadást, amelyhez bárki csatlakozhatott, és így egy mozgalom kiindulója lett. Képzés indult annak segítésére, hogy „szülessék Magyarországon minden templomban passió!” Néhányan részt vettünk a képzésen, megismerkedtünk a Meskó Zsolt, a színjátszókör vezetője által írt darabbal, a szövegkönyvvel, a színpadtervekkel és gyakoroltuk az egyes jelenetek beállításait, eljátszását is. Eldőlt, ez a misztériumjáték lesz a XXI. század első tatai passiójátéka.
-Nem tűnik ez nagyon nehezen megvalósítható vállalkozásnak? Miért feltételezhetjük, hogy az emberek képesek színdarabban szerepelni, a legtöbben soha nem csináltak korábban ilyet.
– A színjátszás képessége ugyanúgy a teremtésben kapott alap-készségcsomagunk része, mint az írásra, olvasásra, éneklésre, mozgásra való képességeink, csak ezt sokkal ritkábban használjuk. Azaz használjuk minden nap, családban, munkahelyünkön az érzelmeink kifejezésekor, de a világot jelentő deszkákra nem sokan lépnek fel. Viszont amikor elkezdünk vele foglalkozni – lásd egy amatőr templomi színjátszó társulatban – akkor ez a tehetség, képesség mindenkiben napvilágra jő. A közösség pedig, a templom szeretetteljes, elfogadó közege olyan bátorítást nyújt, amelyben nemcsak napvilágra jő, hanem fel is ragyog ez a képesség.
– Hol tartanak az előkészületek, mikor lesz az előadás?
-Tavaly megalakult a rendezőség, a főszereplők részvételével zajlanak az olvasópróbák. A kitűzött művet öt változatban lehet előadni a vállalkozó szereplők számától függően. Várjuk hát a mellékszereplők jelentkezését, akik szívesen eljátszanák a tanítványok, a zsidó főpapok, a rómaiak vagy a főtanács katonái, a jeruzsálemi népbeliek, asszonyok, gyerekek szerepét, hogy Tatán a teljes szereposztású változat valósulhasson meg. Az előadás időpontját március 24-én Virágvasárnap délutánjára tűztük ki, helyszínül a Szent Kereszt Templomra esett a választás.
-Hol kapható információ?
-A KÉSZ tatai csoport Facebook oldalán tájékozódhatnak az érdeklődők. Innen elérhető a mintaelőadásnak számító Pasaréti passió is, reméljük, ennek láttán sokan kapnak kedvet a virágvasárnapi misztériumjáték előadáshoz. Aki jelentkezne rá, vagy további információt igényel, írjon a passio.tata@gmail.com címre levelet, ezen keresztül zajlik a kapcsolattartás a résztvevőkkel. Kialakult csapatunk szeretettel hív valamennyi érdeklődőt, mert más színjátszókörök tapasztalatai alapján ez a lelki utazás sokat segít Húsvétunk méltó megünneplésében, hiszen segít kinyitni a résztvevők lelkét Isten és önmaga felé.