Visszapillantó – 2023

Változatos, időnként fordulatos, és mindenképpen mozgalmas év volt a 2023-as esztendő. Az elmúlt 12 hónap rövid összefoglalójával kívánunk a tata.hu oldal minden látogatójának, olvasójának áldott, békés karácsonyt, és egészséges, örömteli új esztendőt!

 

JANUÁR

Mozgalmasan indult az idei esztendő első hónapja. Idén januárban került sor a Fellner Emlékezet játék utolsó fordulójának sorsolására. A 2022-es Fellner Jakab Emlékévhez kapcsolódó 12 fordulós játéksorozat idején 130 megfejtés érkezett be, a játékosokat a Városháza dísztermében márciusban fogadták.

Januárban ugyancsak befejeződött az a kilenc héten át tartó tartós élelmiszer csomag osztás, melyet Tata Város Önkormányzata a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjával együttműködve szervezett 2022. december 3. és 2023. január 28. között. Az ételosztást, valamint az élelmiszercsomagok összeállítását helyi cégek, vállalkozások támogatták pénzügyi és természetbeni adományokkal egyaránt. A kilenc hetes adományosztás 15 850 000 forint értékben valósult meg, ebből 6 025 000 forint volt a pénzügyi támogatás, és 9 825 000 forint értékben érkezett természetbeni hozzájárulás.

A hónap folyamán a Tatai Német Nemzetiségi Múzeumban a magyarországi németek elűzetésének emléknapja tiszteletére mutattak be emlékműsort, míg a II. világháborús emlékműnél a 80 évvel ezelőtti Don-urivi áttörés eseményeire emlékeztek. A magyar kultúra napja alkalmából a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár Helyőrségi Zenekara adott koncertet a városi sportcsarnokban, ahol a Települési Értéktárba felvett értékek díszokleveleinek átadására is sor került, a Peron Music Könnyűzenei Tehetséggondozó és Képző Központ pedig félévzáró koncertet szervezett, melyen 16 produkció 32 dalát hallhatta a népes közönség. És végre, hó is esett.

 

FEBRUÁR

Az év második hónapjában idén is köszöntötte az önkormányzat azokat a tatai sportolókat, akik az elmúlt esztendőben kiemelkedő eredményeket értek el hazai és nemzetközi versenyeken. Tata Város Sport-különdíjának átadó ünnepségét a Güntner Aréna Városi Sportcsarnokban rendezték. Az emlékérmet – melynek hátoldalán a 2022-es Fellner Jakab Emlékév alkalmából Tata építőmesterének arcképe szerepel – 311 sportoló, edző, testnevelő kapta meg, 24 sportegyesület 22 sportágának képviseletében.

Az esztendő második hónapjában a Városházán újra ülésezett az önkormányzat Humanitárius Tanácsa, mely Michl József polgármester kezdeményezésére alakult meg 2022-ben azzal a céllal, hogy segítse és koordinálja az Ukrajnából a háború elől városunkba érkező menekültek ellátását.

A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja alkalmából február 25-én az Est Moziban Varga Ágota: Megbélyegzetten című dokumentumfilmjét láthatták az érdeklődők két vetítés alkalmával. A hónap elején mutatták be városunkban Cserteg István: „Legendás filmek, legendás helyszínek – Komárom-Esztergom megye” című könyvét, mely az egészében vagy részben a térségünkben forgatott több, mint 300 film adatait veszi sorra. Idén 6. évadához érkezett a tatai HEXATLON, a 2023-as februári versenyben kilenc általános és középiskolásokból álló csapat állt rajthoz a Kőkúti Iskola udvarán lévő jégsátorban.

 

MÁRCIUS

Tata Város Önkormányzata márciusban rendezvénysorozattal tisztelgett az 1848-49. évi forradalom és szabadságharc emléke előtt. Március 14-én Michl József polgármester kötetlen találkozóra hívta a megyei sajtó képviselőit, a magyar sajtó napja alkalmából. Március 15-én ünnepi felvonulásunk érintette Mansbarth Antal katolikus pap emléktábláját, Hamary Dániel orvos, honvéd tüzér hadnagy emléktábláját és a Várudvaron található 1848-as emlékoszlopot. Március 16-án, a magyar zászló és címer napján pedig elismeréseket vettek át az előző tanévben legjobb eredményeket elért tatai diákok és felkészítő tanáraik. Tata Város Tanulmányi Különdíját idén 79-en kapták meg.

A hónap másik kiemelt eseménye a Tavaszi Kvaterka volt az Esterházy Pezsgőgyárban, ahol 2023-ban 20 borászat kínálatát kóstolhattuk meg. Márciusban megkezdődött az idei haltelepítés az Öreg-tóba, több, mint 140 mázsa ponty került a vízbe. Emellett a tavasz első hónapjában megrendezték városunk legtöbb adót fizető vállalkozásainak találkozóját.

„Azért a víz az úr – a klímaváltozás kihívásai és válaszai” címmel a fenntartható, tudatos vízgazdálkodásról tartották konferenciát, és szakmai találkozón ünnepelték meg, hogy 10 évvel ezelőtt 30 önkormányzat és 17 további szervezet közös szándékának köszönhetően létrejött a Gerecse Natúrpark. Emellett befejeződtek a régi rendelőintézet tetőfelújítási munkálatai, az önkormányzat pedig megkezdte tavaszi faültetési programját, melynek keretében a tavaszi időszakban több, mint 150 facsemetét ültettek ki városszerte.

 

ÁPRILIS

A hónap a virágvasárnapi böjti karikázóval indult a Kossuth téren, majd április 12-én, a Felvidékről kitelepítettek emléknapján a Mindszenty téren található szőgyéni keresztnél emlékeztünk, ezt követően a Városházán került sor Orosz Örs „Szoborsorsaink” című könyvének bemutatására.

A Bölcsődék Napján az önkormányzat idén is köszöntötte a tatai kisgyermeknevelőket és munkatársaikat, a Szövetség Tatáért Alapítvány szervezésében pedig emléktáblát avattak Cs. Kiss Ernő fafaragóművész egykori lakóházánál, a Széchenyi utca 28. szám alatt.

Az Esőemberekért Egyesület ebben az esztendőben is megrendezte sétáját a kékre világított Tatai Vár körül az Autizmus Világnapján, nagyszabású tavaszi hangversenyen léptek fel a tatai zeneiskola növendékei a sportcsarnokban, és 100 tehetséges fiatal mutatkozott be a Peron Tehetségközpontban lezajlott Városi Tehetséggálán. A tavaszi időszakban 50 ezer virágpalánta került a Tatai Városgazda Nonprofit Kft. üvegházába, míg a Tatai Közös Önkormányzati Hivatal munkatársai a „TeSzedd! Önkéntesen a tiszta Magyarországért” elnevezésű programhoz csatlakozva közel 30 zsák szemetet gyűjtöttek össze az Agostyáni út mentén.

 

MÁJUS

Idén májusban a Városházán átadták az Esterházy Miksa „Viator” Sportösztöndíjakat. A támogatásra pályázatot nyújthatott be minden tatai sportegyesületben sportoló, vagy tatai sportegyesületből induló sportoló, aki olimpiai sportágban válogatott kerettag, és a pályázat benyújtásának napján nem múlt el 30 éves. 2023-ban ösztöndíjban részesült: Hídvégi Hunor és Hídvégi Zalán kajakozók, Keresztes Ádám és Kun Anna párbajtőrözők, valamint Pápai Stella cselgáncsozó.

Május 4-én Budapesten Rigó Balázs alpolgármester vette át az Energiahatékony Önkormányzat díjat, többek között annak az energiaracionalizálási programnak köszönhetően, melynek eredményeként mára a Kertvárosi Óvodán kívül minden önkormányzati intézmény energiafogyasztását sikerült lecsökkenteni, s emellett Tatán mintegy 2400 LED lámpatest működik, ami a közvilágítást biztosító lámpák közel kétharmadát jelenti.

Májusban ünnepelte 18. születésnapját Tata Város Diákönkormányzata, az ünnepi találkozót a fiatalok a felújított Kőfaragó-házban tartották. A Güntner Aréna Városi Sportcsarnokban rendezték a IV. Szabó Szonja Para Képzőművészeti Biennálét és Para Boccia Emlékversenyt, melyre több, mint 70 vendég érkezett városunkba. Már a 89. Tatai Tófutást tartották az Öreg-tó partján, és második alkalommal adott otthont városunk a Rekus Találkozónak.  A hónap leginkább várt eseménye minden bizonnyal a Tatai Patara 1597 Török-kori Történelmi Fesztivál volt, amelyet 15. alkalommal szervezett meg a ZOFI Rendezvényszervező Kft.

 

JÚNIUS

Az önkormányzat idén júniusban is programsorozattal várta a tataiakat a Nemzeti Összetartozás Napján, június 4-én ebben az esztendőben is Kárpát-medencei testvértelepüléseink képviselőivel együtt emlékeztünk. A megemlékezések sora a Kőfaragó-házban ért véget, abban az épületben, amely ugyancsak júniusban elnyerte a Településfejlesztési Szövetség Településfejlesztési Díját, infrastruktúra-fejlesztés kategóriában. A zsűri indoklásában értékelte, hogy a Kőfaragó-ház projekt érzékeny volt a környezetünkre és a használókra, valamint a hely történetéhez igazodva a múltra.

Júniusban a tatai iskolákban is befejeződött a tanév, és sor került a Tata Város Legszorgalmasabb Diákja elnevezésű ösztöndíjak átadására. A 2022/23-as tanév végén az önkormányzat ösztöndíját igazoló oklevelet nyolc tanuló vette át.

Június 16-án megnyitotta kapuit a tatai Malomkert. A helyszínen, a XVIII. században épült és az Esterházy uradalom részét képező egykori Jenő-malomban megelevenedett az egykori molnárok élete, az épületet övező parkban pedig egy különleges vizes játszótér kapott helyet. Innen indult el a Tatai Sokadalom nyitófelvonulása, a népművészeti fesztiválon adták át a 2023-as Városi Művészeti Díjakat, 8 iskola 318 diákja és 37 felkészítő tanára részesült az elismerésben.

Ugyancsak elismerését fejezte ki a város a hónap során Semmelweis nap alkalmából az egészségügyben dolgozóknak, valamint a pedagógusoknak és a védőnőknek. Az időszak leginkább várt eseményei között pedig biztosan ott volt a június utolsó napján kezdődő Víz, Zene, Virág Fesztivál, valamint a kísérőprogramként Tatán megrendezett TEMAFILA 2023 Országos Tematikus Bélyegkiállítás és Bélyegnap.

 

JÚLIUS

Július 1-én idén is megkezdődött városunkban a Nyári Diákmunka Program, melynek keretében a diákok az önkormányzatnál és intézményeinél, valamint a mezőgazdaság, turizmus és a vendéglátás területén tudtak munkát vállalni, nyár végéig 170 diák vett részt a programban.  A Soproni Egyetem tanévzáró ünnepélyén átvették diplomájukat a tatai képzésen végzett csecsemő- és kisgyermeknevelők, illetve gyógypedagógusok, 2023-ban 19-en végeztek a két szakon.

Júliusban lezárult az önkormányzat esővízgyűjtők beszerzésére kiírt pályázata, ebben az évben a város 146 pályázó számára tudta biztosítani a tartályokat, melyeket a Tatai Városgazda Kft. telephelyén lehetett átvenni.

A hónap során már negyedik alkalommal volt az egyik helyszíne Tata a Klassz a pARTon Fesztiválnak, ezúttal az Esterházy-kastély előtti árnyas parkban három napon át tartott az ingyenes rendezvény. Július a Tatai Tóátúszással kezdődött, majd ezt követően került sor az Old Lake Man Rövidtávú Triatlon Országos Bajnokság és Középtávú Amatőr Magyar Kupa eseményeire, melyek idén is nagyon sok nézőt vonzottak.

 

AUGUSZTUS

Idén augusztus 20-án a hagyományoknak megfelelően a Kossuth téren adták át a városi kitüntetéseket, ebben az esztendőben Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete kilenc elismerést adományozott. Az ünnep előtti napon a Tatai Várban nyílt meg a Kuny Domokos Múzeum új állandó kiállítása. A három kiállítótermen átívelő tárlat a „Város születik – Papok, katonák, polgárok Tata történetében” címet viseli, s Tata várossá válásának epizódjait mutatja be. 23 év után nyílt újra állandó kiállítás városunkban, mely a Magyar Géniusz Program támogatásával született meg, két kurátora Kövesdi Mónika művészettörténész és Stegmayer Máté történeti muzeológus.

Nem volt hiány programokban az év utolsó nyári hónapjában. Augusztus a 40. Tatai Minimaraton és Félmaraton versenyével indult, melyen testvérvárosi győzelmek születtek, a sporteseményt a Bor és Halünnep kísérte. A 24. Tatai Barokk Fesztivál főtémája a kert, a kertművészet volt, és ezzel párhuzamosan 2023-ban is Tata adott otthont a Schiffer Ervin Nemzetközi Zenei Mesterkurzusnak, melynek programjában Schiffer Ervin brácsaművészre emlékezve a művész életéről szóló könyv bemutatójára is sor került. Idén már a sorrendben 20. jubileumi Tatai Tehetséggondozó Művészeti Tábort rendezte meg az önkormányzat, a szépművészeti szekcióban 14, a kézműves szekcióban pedig 12 fiatal vett részt az elméleti és gyakorlati foglalkozásokon. Agostyánban pedig a városrész hagyományos Szent Ágoston-napi búcsújával zárták a nyarat, az esemény jótékonysági bevételéből a helyi óvodát támogatták.

 

SZEPTEMBER

Több jelentős fejlesztésnek is örülhettünk idén szeptemberben. Lezárult a Vaszary Iskola korszerűsítése, az intézmény közel 3 milliárd forintból újult meg. Emellett szeptemberben befejeződött az önkormányzat több, mint 1,1 milliárd forintos vízrendezési projektje, melynek nyomán városunkban 1755 méteren épült új csatorna, megtörtént az Újhegyi úti vízfolyás zártszelvényének átépítése, s emellett megújult a Vasút utca egy részének és a Gesztenye fasornak az útburkolata. Őszre megújult a Tatai Csillagda épülete, ahol egy határon átnyúló projektnek köszönhetően az épület bővítése, felújítása mellett a Posztoczky örökség is méltó otthonra talált.

Újabb szakmai elismeréssel gazdagodott szeptemberben Tata, miután városunk három kategóriában is elnyerte a Városmarketing Gyémánt díjat, mellyel az itt zajló kommunikációs, kulturális-értékmegőrző és turisztikai-marketing tevékenységet egyaránt értékelték. A Tatai Helytörténeti Egyesület szervezésében dr. Körmendi Géza alakja, munkássága előtt tisztelegve avattak emléktáblát egykori otthonának falán, a Piarista Rendházban pedig megkezdődött az új tanév, 52 gyógypedagógus jelölt és 33 csecsemő és kisgyermeknevelő hallgató kezdte meg tanulmányait a ház falai között.

Nagyon sok program, esemény várta szeptemberben a tataiakat. 20. alkalommal rendezték meg a Tata és Térsége Civil Napokat, a várudvaron kapott helyet az idei Fazekasmester Találkozó kirakodó vására, második alkalommal érkezett az Esterházy-kastély parkjába a Stílusos Vidéki Éttermiség Egyesület (SVÉT) éves gasztro találkozója, 1200 gyermek vett részt a Nagy Sportágválasztón, öt napon át várták a programok az Idősek Hete résztvevőit, a város diákönkormányzata Diáknapot szervezett a Kastély-térre, a Német Nemzetiségi Múzeum udvarán pedig ezen az őszön is nagy sikerrel szervezték meg  a hagyományos Sördélutánt sváb módra.

 

OKTÓBER

Októberi nemzeti ünnepeinkhez kapcsolódva idén is több program várta az érdeklődőket. Október 6-án a Fenyő téri emlékoszlopnál tisztelegtek az aradi vértanúk emléke előtt, majd ezt követően az Ismerős Arcok zenekar adott koncertet a Magyary Zoltán Művelődési Központban. Október 22-én este az Öreg-tó partján lévő kopjafánál, másnap délelőtt pedig a körforgalomnál található 1956-os emlékműnél került sor az ’56-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett városi megemlékezésekre. Október 26-án a forradalom tatai szereplőinek felelősség és áldozatvállalása előtt tisztelgő hagyományos ünnepi felvonulás következett.

A hónap során lezárult az a projekt, melynek nyomán a Belügyminisztérium által koordinált klímaalkalmazkodást és természetes vízmegtartást ösztönző Önkormányzati Pályázati Program keretében esőkerteket alakítottak ki a Nádas utca területén. A további fejlesztések sorában három helyszínen telepítettek az önkormányzat megbízásából okos gyalogátkelőhelyeket városunkban, a Gesztenye fasor és Zsigmond utca, valamint a Kocsi utca és a Nagykert utca kereszteződéseinél, illetve a Vértesszőlősi út mentén lévő zöld parkolónál. Átadták a tatai laktanya felújított kupolaépületét és új szimulációs központját, s  új, állandó klubhelyiséget kaptak városunk nyugdíjas közösségei is, melyek piknikkel ünnepelték meg, hogy beköltözhettek az egykori Fenyő téri Zeneiskola felújított épületébe.

A Városházán októberben adták át az Öveges József Tanulmányi Ösztöndíjakat, melyekkel 10 tehetséges fiatalt támogat az önkormányzat, a hónap nagy rendezvényeinek sorában pedig szerepelt az Által-ér Vízitúra, valamint az Öreg-tavi Halász és Halgasztro Fesztivál.

 

NOVEMBER

Novemberben befejeződött az Ady Endre utcán található egykori Tiszti Klub átépítése. A beruházás nyomán elkészült 1424 négyzetméter alapterületű Magyary Ház épületében megkezdődött a Magyary Zoltán Tudásközpont és Könyvtár kialakítása, berendezése.

Az önkormányzat saját költségvetési forrásából az elmúlt évhez hasonlóan idén is biztosította az anafilaxiás túlérzékenységi sokk kezeléséhez szükséges EpiPen Junior autoinjektort. A készítményt a hónap folyamán juttatták el minden tatai óvodába, bölcsődébe és a forgalmasabb városi intézményekbe.

Novemberben köszöntötték a tatai óvodapedagógusokat, a szociális területen dolgozókat és az agostyáni időseket, a Városházán pedig a Gyermekjogok Világnapjához kapcsolódóan megrendezték a városi diák-közmeghallgatást az általános iskolák 1.- 6. osztályos gyermekei számára. Megkezdődött a Fazekas utca – Kálvária utcai csomópont átépítése, az újhegyi városrészben a korábban kialakított esőkertekhez kapcsolódó projekt részeként tatai óvodások ültettek növényeket, az Angolkertben pedig egy nagy érdeklődéssel kísért szakmai találkozón lehetett ismerkedni az alakor búzával.

A 2021-ben elhunyt Nagy János szobrászművészre, a Magyar Művészeti Akadémia tagjára emlékeztek Tata Város Önkormányzata és a Kuny Domokos Múzeum szervezésében. A város, a művész életútja előtt egy síremlék felállításával tisztelgett november 25-én az Almási úti temetőben. November elején a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár Zenekara adott koncertet a nemzeti gyásznap alkalmából, míg a hónap végén a Tatai Vadlúd Sokadalom vonzotta a látogatókat az Öreg-tó partjára.

 

DECEMBER

December első hétvégéjén elkezdődött a Tatai Adventi Sétány programsorozata. A Kossuth téren december 2-án, 800 évvel az első betlehem felállítása után felavatták a V. Smídt Róbert szőgyéni szobrász és fafaragóművész, Tata Város díszpolgára által faragott új betlehemet is. A tatai betlehem leszárított hársfából készült, amely a Tátrából érkezett, és koptatott színezetet kapott.

A Magyar Tájépítészek Szövetsége idén újra megrendezte a Tájépítészeti Nívódíj pályázatot, melyen a nyáron megnyílt tatai Malomkert sikeresen szerepelt és nyert. A Malomkert projekttel a Korzó Tervezési Stúdió Kft. „Turizmus, vendéglátás kertépítészeti projektjei” kategóriában érdemelte ki a nívódíjat.

A hónap során Tata Város Önkormányzata együttműködve a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjával idén is megkezdte azt a kilenc héten át tartó programot, melynek során hetente melegétel és tartós élelmiszer csomagokat osztanak ki a nehéz helyzetben élő tataiaknak. Emellett megkezdődtek az egyeztetések az „Európa Ifjúsági Fővárosa – Tata 2027” pályázatról, a Magyar Madártani Egyesület vármegyei csoportja két alkalommal is képzést szervezett a szilveszteri figyelő és járőrszolgálattal kapcsolatosan, megünnepelték az Által-ér völgyi kerékpárút átadásának 10. évfordulóját, Tata Város Önkormányzat Képviselő-testülete pedig közmeghallgatással zárta idei munkáját december 20-án, a Városháza dísztermében.